Ziołolecznictwo to najstarsza gałąź medycyny oraz farmakologii, która wykorzystuje korzystne właściwości roślin, za pomocą których możemy uleczyć różne dolegliwości i poprawić swoje samopoczucie. Na jakie przypadłości pomogą zioła lecznicze? Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się ziołolecznictwo!

Ziołolecznictwo – uleczanie przez naturę

Ziołolecznictwo to technika, która posiada bogatą historię. Źródła wskazują, że początki tej praktyki sięgają starożytności. Wtedy rozwijała się przede wszystkim w krajach Azji, takich jak Tybet, Japonia, Chiny czy Indie, które korzystały z dóbr, jakie zapewniła im lokalna przyroda. Wraz z rozwojem ziołolecznictwa zostało ono silnie powiązane z kultem religijnym i było często uprawiane przez kapłanów w świątyniach. W Europie jako pierwsi zajmowali się tym starożytni Grecy.

Obecnie ziołolecznictwo to jedna z gałęzi medycyny, określana również jako fitoterapia. Opiera się na stosowaniu naturalnych leków pozyskanych z roślin leczniczych zarówno w celu leczenia konkretnych dolegliwości, jak i ich profilaktyki. Dziedzina ta opisuje ponadto właściwości różnych gatunków, a także bada ich ewentualne skutki uboczne oraz interakcje, w jakie wchodzą ze standardowymi lekami. Celem ziołolecznictwa jest przede wszystkim wsparcie prawidłowego funkcjonowania organizmu w sposób naturalny, który nie uszkadza narządów i tkanek. Dużym atutem tej praktyki jest fakt, że wytworzone leki są łatwo dostępne i stosunkowo tanie w porównaniu do chemicznych alternatyw.

Czym zajmuje się ziołolecznictwo?Leczenie za pomocą ziół leczniczych musi odbyć się pod okiem doświadczonego lekarza, ponieważ nieodpowiednie przyjmowanie naturalnych specyfików może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie ważne jest to, aby unikać łączenia farmaceutyków z ziołowymi lekarstwami, ponieważ składniki mogą wchodzić ze sobą w różne niepożądane reakcje. Zażywanie wyciągu z dziurawca przykładowo obniża stężenie antybiotyków i leków przeciwwirusowych. Nie zapominajmy ponadto o tym, że wiele roślin leczniczych spożywanych w nieodpowiedni sposób okazuje się trująca. Z tego względu korzystajmy z tych lekarstw jedynie po konsultacji z lekarzem.

Zioła na jelita, czyli poprawa trawienia

Zioła lecznicze bardzo często wykorzystywane są w walce z problemami z układem trawienia, takimi jak zaparcia, wzdęcia czy ból brzucha. Wpływają też korzystnie na pracę jelit, która odgrywa kluczową rolę dla zapewnienia dobrego samopoczucia. Koper włoski charakteryzuje się niezwykle przydatnym działaniem, ponieważ pobudza wytwarzanie soku żołądkowego i żółci, a do tego zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha, niwelując dyskomfort. Oddziałuje ponadto na perystaltykę jelit, co ułatwia trawienie. Na ból brzucha świetnie sprawdzi się mięta, która działa łagodząco, usprawnia procesy trawienne i ma właściwości rozkurczające. Dla osób, które zmagają się z gazami i wzdęciami, zalecany jest anyż, który ma działanie wiatropędne.

Zioła na zmęczenie, czyli przypływ energii

Ziołolecznictwo pomoże nam również z silnym zmęczeniem, z którym wiele z nas zmaga się na co dzień. Poprzez stosowanie odpowiednich suplementów możemy odzyskać energię i wrócić do działania. Taki efekt zapewni nam między innymi ashwagandha, która poprawia funkcje kognitywne, pamięć oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Umożliwia też zachowanie wewnętrznego spokoju i zredukowanie stress. Równie korzystne właściwości posiada żeń-szeń, który redukuje zmęczenie, a do tego wzmacnia pracę układu odpornościowego. W stanie ogólnego wyczerpania stosuje się często różeniec górski, który pomaga organizmowi dojść do siebie. Rośliną zapewniającą zastrzyk energii jest ponadto pochodząca z Peru maca.

Zioła na sen, czyli jak się odprężyć i zrelaksować

Działanie ziół leczniczych jest niezwykle kompleksowe, jako że z ich pozytywnych właściwości mogą skorzystać również ci, którzy zmagają się z problemami ze snem. Okazuje się, że niektóre rośliny świetnie radzą sobie z bezsennością i innymi zaburzeniami snu. Wynika to z tego, że uspokajają i wyciszają nasz umysł, a do tego zwiększają uczucie senności. Dzięki nim możemy ponadto zredukować lęk i napięcie, które często są głównym powodem trudności z odprężeniem się. Zioła lecznicze na sen mogą mieć postać suplementów lub herbat do picia. Jakie z nich warto wybrać? Najpopularniejszym wyborem będzie bez wątpienia lawenda, która od dawna znana jest ze swojego pozytywnego działania. Lawenda relaksuje i obniża poziom stresu, wpływając korzystnie na jakość snu. Podobnym działaniem charakteryzuje się melisa, która przede wszystkim oddziałuje na nas w sposób wyciszający i przeciwlękowy. Uspokaja myśli, a nawet zredukować kołatanie serca i skurcze brzucha. Pomoc w zaśnięciu zapewnia też rumianek czy kozłek lekarski, który sprzyja uwalnianiu melatoniny, czyli hormonu snu.

Odpowiednio stosując wspomniane wyżej zioła lecznicze, możemy znacząco poprawić jakość swojego snu. Zyska na tym również nasze samopoczucie, ponieważ pozbędziemy się niepokoju i stresu. W tym stanie o wiele łatwiej będzie nam się rozluźnić, a czas zasypiania z pewnością się skróci. Jeśli zależy nam na tym, aby jeszcze bardziej spotęgować ten efekt, zatroszczmy się ponadto o to, aby stworzyć dla siebie komfortowe warunki do snu. Potrzebny będzie nam do tego dobrze dopasowany materac, który zaoferuje odpowiednie podparcie dla naszego ciała. Aby znaleźć model, który spełni te wymogi, starannie zapoznajmy się z dostępnymi opcjami przed dokonaniem zakupu. O działaniu produktów możemy przeczytać więcej na stronie: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-140×200/. Działanie materacy z kolei przetestujemy w sklepie stacjonarnym Siemianowice Śląskie.

Ziołolecznictwo to niezwykle wartościowa praktyka, której tradycja sięga dawnych lat. Polega na wykorzystaniu cennych właściwości roślin, z których następnie tworzy się naturalne lekarstwa, które pomagają z wieloma różnymi dolegliwościami. Jeśli zmagamy się z jakąś nieprzyjemną przypadłością, skorzystajmy z działania ziół leczniczych!