Zdecydowanie się na jeden, konkretny styl aranżacyjny może przychodzić wielu osobom z trudem. W końcu istnieje tyle wspaniałych stylów, elementów, dodatków, które świetnie wyglądałyby w naszym wnętrzu… Okazuje się, że połączenie różnych stylów aranżacji wnętrz jest możliwe! Wystarczy tylko wiedzieć, jak zrobić to ze smakiem, a nasze pomieszczenie na pewno będzie się wspaniale prezentowało. 

Dlaczego warto łączyć różne style, niż zdecydować się na jeden?

Jak połączyć różne style aranżacji wnętrz?Połączenie różnych elementów i motywów ma wiele korzyści. Dzięki temu zyskujemy więcej możliwości co do tego, jak urządzić wnętrze. Nie musimy ograniczać się do jednej sfery – możemy sięgnąć po inspiracje z jakiegokolwiek stylu, jaki sobie wymarzymy.

To może być również rodzaj kompromisu – jeśli na przykład przygotowujemy sypialnię dla dwóch osób, połączenie różnych stylów pozwoli uwzględnić preferencje obu użytkowników. W ten sposób zyskujemy pewność, że każdy będzie zadowolony.

Wykorzystanie na pierwszy rzut oka niepasujących elementów sprawi, że stworzymy oryginalne, niepowtarzalne wnętrze. Jeśli nie będziemy bać się próbować nowych rozwiązań, nasz dom stanie się niezwykle ciekawym miejscem, niepodobnym do niczego innego.

Znajdź łącznik

Wiele stylów, mimo że początkowo mogą wydawać się bardzo różne, mają ze sobą przynajmniej jeden element, które je łączy. W wielu nurtach istotną rolę gra drewno lub złote zdobienia. Szukając pomysłów, spróbujmy znaleźć te łączniki, a następnie wykorzystajmy je w wystroju. Może to być kolor, struktura lub materiał – z pewnością odnajdziemy coś wspólnego!

Na przykład, stawiając na drewniany parkiet, odniesiemy się zarówno do stylu rustykalnego, jak i skandynawskiego. Wszystko będzie zależeć od tego, jakie potem wybierzemy dodatki: postawienie na funkcjonalne, estetyczne ozdoby, pozwoli nam również odnieść się do minimalizmu.

Wykorzystaj to, co masz

Staromodne dekoracje, antyki czy dodatki z przeszłości to podstawa wielu stylów. Jeśli posiadamy jakiś mebel lub ozdobę, które ewidentnie pochodzą z dawnych lat, nie wyrzucajmy ich. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka zdaje nam się, że w żaden sposób nie dopasujemy ich do naszego wnętrza, nie poddawajmy się. Dodanie jednego, ale efektownego elementu może znacznie zmienić nasze pomieszczenie i dodać mu charakteru. Fotel w stylu klasycznym lub retro plakat będzie urozmaici naszą przestrzeń – nawet w minimalistycznym wnętrzu świetnie się sprawdzi.

Postaw na prostotę 

Wystrój wnętrz charakteryzuje się tym, że niezwykle łatwo tu z czymś przesadzić – szczególnie, kiedy chcemy uwzględnić dwa różne style. Z racji tego powinniśmy postawić na prostotę – niech nasze ściany czy podłoga będą w neutralnych kolorach. Dzięki temu łatwiej będzie nam wstawić dodatki, które przełamią tę monotonię. Mając prostą, estetyczną bazę, nie ryzykujemy, że w naszym pomieszczeniu zapanuje chaos.

Łącząc różne elementy, nie zapominajmy o tym, by tworząc oryginalne i wyjątkowe wnętrze, zadbać również o nasz komfort. Ten aspekty będzie szczególnie ważny przy urządzaniu sypialni. Tam, zanim zajmiemy się wyborem stylów aranżacyjnych, powinniśmy zatroszczyć się o dobre artykuły sypialniane, które zapewnią nam wygodę, jak na przykład kołdra półpuchowa. Nie można oczywiście zapomnieć też o odpowiednim materacu, który zadba o nasz sen. Powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Wybierzmy taką twardość, która zagwarantuje nam najwyższy komfort. Aby ochronić nasz materac przed zabrudzeniami, wspaniale sprawdzi się prześcieradło bawełniane, na którym będzie nam się niezwykle przyjemnie leżało.

Połączenie różnych stylów aranżacyjnych może wymagać więcej wysiłku niż postawienie na jeden motyw, ale naprawdę warto się na nie zdecydować. W ten sposób nasze wnętrze stanie się oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Możemy uwzględnić upodobania wszystkich domowników, dzięki czemu upewnimy się, że każdemu dobrze spędza się czas w nowym wnętrzu.