Tatuaże od wieków stanowią formę wyrażania samego siebie, symbolizując różne wartości, przekonania oraz historię swojego życia. W wielu krajach, np. w afrykańskich plemionach tatuaże były i nadal są formą ozdoby ciała, która ich charakteryzuje i określa. Obecnie ten rodzaj malunku na ciele, jest bardzo popularny na całym świecie i ludzie robią tatuaże z naprawdę różnych powodów. Bez względu jednak na motywację, która kieruje osobą decydującą się na tatuaż, istnieje kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę zarówno przed, jak i po wykonaniu tego rodzaju ozdoby na skórze. W poniższym artykule dowiesz się, jak przygotować swoje ciało do zabiegu tatuowania, tak aby osiągnąć najlepsze efekty wizualne. Podpowiemy także, jak dbać o świeży tatuaż, aby jak najlepiej się zagoił, więc jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie czytaj dalej!

Jak przygotować swoje ciało do tatuażu?

Przygotowanie ciała do tatuażu jest kluczowym krokiem, który może wpłynąć na ostateczny rezultat i komfort zabiegu, dlatego jest to tak ważne. Co dokładnie zrobić przed udaniem się do salonu tatuażu?

  • Jak przygotować swoje ciało do tatuażu oraz jak dbać o nową ozdobę na skórze?Zadbaj o odpowiednią higienę skóry – przed wizytą u tatuażysty dokładnie umyj swoje ciało, a zwłaszcza to miejsce, na którym ma być wykonany tatuaż. Użyj łagodnego mydła lub żelu, aby usunąć zanieczyszczenia, nadmiar sebum i bakterie. Upewnij się, że skóra jest czysta i sucha przed rozpoczęciem zabiegu.
  • Zapewnij odpowiednie nawodnienie – dobrze nawodniona skóra może ułatwić proces tatuowania, dlatego przed samą sesją wypij odpowiednią ilość wody. Dodatkowo nawadniaj się w trakcie wykonywania tatuażu. Unikaj alkoholu i kofeiny, które mogą prowadzić do odwodnienia.
  • Odpocznij i dobrze zjedz – wykonanie niektórych tatuaży trwa nawet kilka godzin, dlatego tak ważne jest, aby odpowiedni odpocząć i dobrze zjeść. Zjedz lekki posiłek bogaty w składniki odżywcze, który dostarczy Ci energii na cały dzień. Unikaj spożywania alkoholu i substancji odurzających, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko krwawienia i utrudnić proces gojenia się skóry.
  • Unikaj kofeiny i leków przeciwbólowych – przed tatuażem warto zrezygnować z kofeiny oraz leków przeciwbólowych, które mogą wpływać na krzepliwość krwi i uczucie bólu. Skonsultuj się z tatuażystą lub lekarzem, jeśli regularnie przyjmujesz jakiekolwiek leki.
  • Przygotuj się psychicznie – dla niektórych osób zabieg tatuowania może być mocno stresujący, dlatego koniecznie znajdź sprawdzone sposoby, które pomogą Ci się zrelaksować przed sesją. Może to być medytacja, słuchanie ulubionej muzyki czy głębokie oddychanie.

Przygotowanie ciała do tatuażu nie tylko może wpłynąć na komfort podczas zabiegu, ale także może mieć znaczący wpływ na proces gojenia się i ostateczny wygląd tatuażu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie się przed sesją u tatuażysty.

Jak dbać o nowy tatuaż na skórze?

Po wykonaniu tatuażu bardzo ważne jest odpowiednie zadbanie o nową ozdobę na skórze, ponieważ może to zapewnić jej szybsze zagojenie oraz pozwoli zachować świeżość w miejscu tatuowania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji nowego tatuażu!

  • Zostaw opatrunek na kilka godzin – po wykonaniu tatuażu tatuażysta zwykle nakleja na świeżą ranę specjalną folię, która nazywana jest Second Skinem. Pozostaw ten opatrunek na kilka godzin lub zgodnie z zaleceniami artysty. To pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zakażenia i ochroni nowy tatuaż przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami.
  • Delikatnie umyj tatuaż – po upływie odpowiedniego czasu wskazanego powyżej, usuń delikatnie opatrunek i umyj tatuaż letnią wodą. Unikaj zbyt gorącej wody, która może podrażnić skórę, oraz mocnych ruchów mycia, które mogą uszkodzić delikatną skórę wokół tatuażu. Unikaj także mycia świeżego tatuażu mocnymi mydłami i innymi środkami myjącymi.
  • Stosuj kremy nawilżające – od samego początku, zaraz po umyciu i delikatnym osuszeniu wytatuowanego miejsca poprzez przyłożenie świeżego ręcznika papierowego, nawilż skórę poprzez nałożenie cienkiej warstwy specjalnego kremu do pielęgnacji tatuaży, np. maści na odparzenia dla dzieci. Unikaj produktów zawierających alkohol, substancje perfumowane lub barwniki, które mogą podrażnić skórę. Regularne nawilżanie pomoże utrzymać skórę miękką i elastyczną, co przyspieszy proces gojenia się.
  • Unikaj pocierania i drapania – świeżo wytatuowane miejsce można swędzieć, ale musisz tego koniecznie unikać, ponieważ może to spowodować więcej szkód niż korzyści czy ulgi. Unikaj także pocierania wytatuowanego miejsca, a także ubierania ubrań wykonanych z szorstkich materiałów. Skóra wokół nowego tatuażu z całą pewnością będzie mocno podrażniona i wrażliwa, dlatego ważne jest, aby chronić ją przed wszelkimi potencjalnie szkodliwymi czynnikami.
  • Unikaj ekspozycji na słońce – nowy tatuaż jest szczególnie podatny na uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce. Stosuj się do zaleceń tatuażysty dotyczących unikania bezpośredniego wystawiania tatuażu na słońce przez określony czas. Po zagojeniu się tatuażu zawsze stosuj kremy z filtrem UV, aby chronić skórę i zachować wyrazistość kolorów tatuażu.

Dbając o nowy tatuaż zgodnie z powyższymi wskazówkami, zapewni Ci szybkie i optymalne zagojenie się nowej ozdoby, a dodatkowo utrzyma ona swoje kolory, cienie i wyrazistsze elementy. Pamiętaj także o tym, że każda skóra i każdy tatuaż są zupełnie inne, więc wymagania pielęgnacyjne mogą się od siebie nieco różnić. Nie zapomnij o dobrej regeneracji po całodniowej sesji tatuowania, a to zapewnić Ci może świetnej jakości materac. Dowiesz się więcej o różnych rodzajach łóżek, czytając ten artykuł: Łóżka drewniane. Swoje nowe miejsce do spania możesz kupić zarówno przez Internet, jak i dzięki sklepom stacjonarnym. Kilka z nich znajduje się w mieście Siemianowice Śląskie i musisz je koniecznie odwiedzić. Nie czekaj i już dziś odmień jakość swojego snu na lepsze!