Koniec 2023 roku to czas refleksji, analizowania osiągnięć, a także planowania zadań na kolejny rok kalendarzowy. Tworzenie postanowień noworocznych to kontrowersyjny temat, który ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jakie są wady i zalety spisywania postanowień? Czym warto się zainspirować, szukając swoich celów na kolejne 365 dni?
Zalety postanowień noworocznych. Jak je skutecznie formułować?
Z formułowaniem postanowień noworocznych wiąże się wiele korzyści. Jest to okazja do wprowadzenia zmian do swojego życia i określenia nowych priorytetów. Jednak to nie wszystko! Refleksji nad marzeniami, pragnieniami i potrzebami może towarzyszyć podsumowanie poprzedniego roku kalendarzowego. A z tym z kolei wiąże się okazja do wyciągnięcia wniosków na przyszłość i docenienia swoich osiągnięć.
Postanowienia noworoczne to doskonała okazja na to, aby przekuć marzenia w mierzalne cele i zacząć działać. Dla każdej osoby postanowienia noworoczne są czymś innym i dotyczą najróżniejszych obszarów życia. Można jednak z łatwością wyróżnić kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować, aby zrealizowanie celów było realne.
- Metoda SMART – metoda SMART to sposób formułowania celów. Zgodnie z nią cel powinien być konkretny, mierzalny, ambitny i atrakcyjny, rzeczywisty oraz określony w czasie. Dookreślone cele można nieustannie obserwować, a odhaczanie kolejnych punktów zapisanych w planie to atrakcyjny sposób na zwiększenie motywacji i samozaparcia.
- Małe cele – cele długoterminowe warto dzielić. Kilka mniejszych punktów zaznaczonych na osi czasu z pewnością pozytywnie wpłynie na cały proces i zmniejszy prawdopodobieństwo utraty motywacji.
- Monitorowanie realizacji – kontrolowanie swoich działań jest niezwykle ważne. Zapisywanie małych kroków w notesie, czy aplikacji w smartfonie to sposób na kontrolowanie tego, czy cel się zbliża, czy też oddala.
- Nie wszystko na raz – wszelkie zmiany mogą być stresujące. Przywiązanie do bezpiecznej strefy może sprawiać, że realizowanie noworocznych postanowień nie będzie możliwe. Decydując się na wprowadzenie zmian w swoim stylu życia, warto skoncentrować się na małych krokach. Tworzenie pojedynczych nowych nawyków jest zdecydowanie bardziej efektywne niż planowanie rewolucji.
- Zadeklarowanie zmiany – zapisanie postanowień w notesie lub opowiedzenie o nich swoim przyjaciołom i znajomym zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Jest to metoda, która jest bardzo skuteczna. Swoista deklaracja ma dużą moc sprawczą, a wsparcie bliskich jest niezwykle ważne.
Postanowienia na nowy rok – może jednak nie warto?
Choć robienie postanowień noworocznych może wiązać się z pozytywnymi skutkami, często zdarza się, że ich zrealizowanie jest bardzo trudne. Wiele osób szybko się zniechęca. Dlaczego wprowadzanie zmian w nowym roku jest czasem nieskuteczne? Przede wszystkim, w styczniu łatwo popaść w pułapkę wybierania popularnych postanowień, a nie tych zgodnych z własnymi potrzebami i pragnieniami. Dodatkowo ciężko realizować swoje ambicje wówczas, gdy zasoby energii są niskie ze względu na brak słońca, niską temperaturę i ogólne osłabienie po świątecznych imprezach.
Nie tylko sylwester jest okazją do wprowadzenia zmian do swojego życia. Wszelkie nowe nawyki można wprowadzać każdego dnia! Świąteczna bieganina nie sprzyja przemyśleniu swoich planów. Stworzenie listy latem, podczas urlopu jest zdecydowanie łatwiejsze. Słońce za oknem to czas dużych pokładów energii, a trzymanie się podjętych decyzji jest zdecydowanie prostsze.
Postanowienia noworoczne najczęściej powstają pod wpływem chwili, w przypływie emocji wywołanych treściami publikowanymi w social mediach. Atrakcyjne reklamy materacy dostępnych w Siemianowicach Śląskich wydają się idealną okazją na poprawę jakości swojego snu. W końcu skoro wszyscy inwestują w swoje zdrowie i mają zamiar wyremontować całą sypialnię, zacząć przyjmować suplementy diety i wywrócić do góry nogami wieczorną rutynę, to dlaczego również tego nie zrobić? Jednak myśląc zdroworozsądkowo, zdecydowanie większe szanse powodzenia ma po prostu kupno nowego materaca wysokiej jakości – np. od marki Hilding.pl – i określenie stałych godzin kładzenia się do łóżka. Wszelkie zmiany powinny być bowiem wprowadzane stopniowo! Inaczej stają się źródłem frustracji i zniechęcenia.
Postanowienia noworoczne – nasze inspiracje
Postanowienia noworoczne mogą obejmować wiele różnych obszarów życia. Jednym z głównych obszarów jest zdrowie i dobrostan. Warto postanowić sobie wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej do swojego planu dnia. Nie ma znaczenia czy będzie to joga, bieganie czy spacerowanie. Również zdrowa dieta to doskonały pomysł na realistyczne postanowienie, które przyniesie wiele dobrego. Należy mieć jednak na uwadze to, aby oczekiwania nie były zbyt restrykcyjne. Wprowadzenie zdrowego stylu życia nie musi wiązać się z całkowitym wyeliminowaniem słodyczy z jadłospisu. Popularnym celem jest też zadbanie o sen. Można postanowić sobie kupno nowego materaca – jednego z oferowanych w sklepie www.sleepinghouse.pl, poduszki czy zdecydować się na wymianę rolet.
Postanowienia noworoczne mogą dotyczyć również rozwoju osobistego. Znalezienie nowych obszarów do podwyższania swoich kompetencji może być źródłem dużej satysfakcji i radości. Popularne cele dotyczą też wyznaczania sobie książek do przeczytania czy filmów do obejrzenia. Formułując postanowienia noworoczne, nie można zapomnieć o zarządzaniu budżetem, oszczędzaniu, rozwijaniu pasji czy szukaniu nowych sposobów na wyrażanie kreatywności. Ograniczenia praktycznie nie istnieją! Warto analizować swoje pragnienia i potrzeby, a jednocześnie unikać ulegania medialnym wpływom. Z reguły narzucają one nierealną poprzeczkę i sprawiają, że zrealizowanie stworzonego planu staje się bardzo trudne.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto tworzyć postanowienia noworoczne. Z pewnością może być to korzystna praktyka, jednak należy dbać o zachowanie umiaru i rozsądku.