Szczęście to niematerialna wartość, której poszukują wszyscy z nas przez całe swoje życie. Jednakże pojęcie i podejście do szczęścia mogą się różnić w zależności od kultury i kraju, w którym się wychowaliśmy. Ludzie na całym świecie swoje priorytety opierają na tradycjach lub rytuałach, mających przynosić harmonię, dobre samopoczucie oraz radość. Zupełnie inne podejście do życia propaguje się w Azji, inne w Europie, a jeszcze inne w Ameryce Północnej czy Południowej. Odkrywanie praktyk z innych kultur może być naprawdę fascynujące. A może my sami zdecydujemy się zastosować jeden z tych rytuałów, poznając, czym jest prawdziwe szczęście?
Hygge, czyli duńska koncepcja kreowania przyjemnej atmosfery
Duńczycy to jeden z najbardziej zadowolonych narodów nie tylko w Europie, ale także na świecie. Swoje życie skupiają na koncepcji Hygge, która przedstawia umiejętność cieszenia się prostymi, przyziemnymi przyjemnościami. Cały sens szczęścia chowa się tutaj w codziennym życiu. Hygge odnosi się do tworzenia ciepłej, przyjemnej atmosfery, która sprzyja relaksowi, poczuciu bezpieczeństwa i bliskości. Termin ten jest trudny do przetłumaczenia na język polski, ale najlepiej oddaje go słowo “przytulność”. Duńska koncepcja nakazuje nam celebrowanie każdej pojedynczej chwili. Dni warto przeżywać, spędzając czas z bliskimi oraz praktykując, to co przynosi nam chociażby najmniejszą radość. Może to być ciepła kawa, dobra książka czy upieczenie nowego ciasta. Hygge to jednak nie tylko sposób życia, ale również sposób myślenia. Duńczycy wierzą, że szczęście tkwi w równowadze między pracą a sferą osobistą, odpoczynkiem. Zachęcają, aby zatrzymać się na moment i skupić na tym, co jest naprawdę ważne.
Lagom jako szwedzki sposób na szczęście
Inną popularną koncepcją szczęścia jest Lagom, czyli filozofia życia wywodząca się ze Szwecji. Opiera się ona na zasadzie “w sam raz” i promuje podejście poszukiwania złotego środka. Skupia się na harmonii, równowadze oraz umiarkowaniu zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Lagom może się odnosić do dosłownie każdego elementu naszej codzienności: do liczby zjedzonych pulpetów czy naszej energii poświęconej na wykonywanie zawodowych obowiązków. Lagom jest widoczne w każdym aspekcie szwedzkiego życia. Wiąże się także z promowaniem minimalistycznego podejścia oraz ograniczenia konsumpcji. Proponuje, aby kupować mniej, zachowując większą świadomość odnośnie wybieranych produktów. Powinny być one trwałe i przyjazne środowisku. Oprócz tego Lagom określa konkretny sposób myślenia – jest sztuką wskazującą na to, jak być zadowolonym z własnego życia i tego, co się posiada. Uczy, że szczęście nie zależy od nadmiaru dóbr materialnych, lecz od umiejętności czerpania radości z prostych, codziennych chwil.
Japońskie Ikigai określające istotę życia
Ikigai to japońska praktyka, która dosłownie oznacza “powód do życia”. Jest traktowana bardziej jako system motywacyjny, aniżeli głębsza filozofia. Wskazuje ona na aspekty, dzięki którym mamy rano siłę wstać z łóżka. Zachęca więc do odkrywania tego, co nadaje życiu sens, łącząc pasje, potrzeby i wartości. Ikigai pomaga znaleźć harmonię między tym, co kochamy, co potrafimy robić, co przynosi korzyść innym i za co możemy być wynagradzani. Dla wielu Japończyków stanowi klucz do długowieczności, szczęścia oraz spełnienia. Podstawą tej koncepcji jest introspekcja i odkrywanie własnych celów. Nie zawsze muszą one przybierać duże rozmiary. Mogą być proste i bardziej przyziemne, np. opieka nad ogrodem czy codzienny spacer. Istotą w poszukiwaniu celów jest to, aby sprawiały one radość oraz przynosiły satysfakcję z ich spełnienia. Praktyka Ikigai wskazuje na poczucie znaczenia. Ludzie kierujący się tą koncepcją, wiedzą, co mają robić i co chcą osiągnąć. Ikigai inspiruje także, by nieustannie szukać szczęścia w drobnych chwilach oraz rozwijać się w zgodzie z własnymi wartościami.
Aby doświadczyć pełni przyjemności, nie należy też zapominać o doborze odpowiedniego, wygodnego materaca do snu: Pod tym linkiem: abcsnu.pl/19-materace-lateksowe i w salonach w Siemianowice Śląskie znajdziemy wiele produktów sypialnianych doskonałej jakości.
Hinduistyczny rytuał „puja”
Puja to jeden z najważniejszych rytuałów w hinduizmie, który symbolizuje wdzięczność, połączenie z boskością i dążenie do szczęścia. Jest aktem oddawania czci bogom, polegającym na składaniu ofiar, darów, recytowaniu mantr oraz medytacji. Puja może odbywać się zarówno w świątyniach, jak i w domu. Przybiera także różne formy. Nie zawsze są to rozbudowane ceremonie. Kluczem są codzienne praktyki, które przynoszą harmonię, błogosławieństwo oraz spokój wewnętrzny. Każdy składany element w ofierze ma też swoje konkretne znaczenie. Przykładowo światło reprezentuje wiedzę, a kwiaty oddanie. Uczestnik rytuału prosi o szczęście, zdrowie lub ochronę dla swoich bliskich. Puja polega również w dużej mierze na modlitwie. Pomaga ona odnaleźć harmonię oraz poczucie jedności ze wszechświatem. To duchowe przeżycie, które powinno być podstawą jakościowego życia. Puja uczy, że radość i spełnienie płyną z akceptacji, wdzięczności i współdzielenia dobra z innymi.
Finlandia, czyli najszczęśliwszy kraj na świecie
W czym tkwi natomiast szczęście Finlandczyków? Nie bez powodu są oni uznawani za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Okazuje się jednak, że cała tajemnica nie tkwi w konkretnej filozofii, a w systemie edukacji, znakomitym programie socjalnym, wysokich płacach oraz dobrze dostępnej służbie zdrowia. Finlandia oferuje też swoim obywatelom znacznie dłuższy urlop wypoczynkowy niż inne kraje Europy. Promuje balans między pracą a życiem osobistym, pozwalając na spełnianie własnych potrzeb oraz marzeń. Fińskie podejście opiera się na autentyczności i prostocie. Niski poziom korupcji czy zaufanie do instytucji sprawia, że Finlandczycy czują się bezpiecznie oraz pewnie, nie posiadając większych zmartwień. Poza tym w tym kraju szczęście nie jest mierzone bogactwem, a jakością relacji i życiowej równowagi. Mieszkańcy nie pragną posiadać pieniędzy, lecz skupiają się na tym, aby mieć przyzwoitą pracę oraz prowadzić sielskie, zwyczajne w istocie życie. Właśnie w ten sposób definiują szczęście i być może dlatego inne narody nie są w stanie zauważyć prawdziwego piękna codzienności.
Choć tradycje i rytuały różnią się w zależności od kultury, ich wspólnym mianownikiem jest dążenie do harmonii, wdzięczności i czerpania radości z życia. Jeśli dotychczasowe stosowane przez nas metody się nie sprawdzają, może warto skorzystać z tego, na czym opierają się inne kraje? Różne narody są dowodem na to, że szczęście jest możliwe do osiągnięcia. Wystarczy nieco zmienić sposób myślenia oraz zacząć zauważać najmniejsze elementy składające się w całości na poczucie spełnienia.
Przeczytaj także: Jedzenie przed snem – jak wpływa na nasze zdrowie?