Sen jest podstawową czynnością fizjologiczną w życiu każdego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić spokojny wypoczynek najmłodszym, którzy wciąż się rozwijają. Niestety, powszechne w dziecięcej sypialni wszelkiego rodzaju zabrudzenia czy roztocza mogą skutecznie zakłócić błogi wypoczynek naszych pociech. Jak im zapobiec?

Przede wszystkim zainwestuj w materac wysokiej jakości

Zdrowy sen nie jest możliwy bez odpowiednio dobranego materaca. Podłoże, na którym śpimy ma ogromne znaczenie. Jeśli jest ono za twarde lub zbyt miękkie, ciało nie może właściwie wypocząć, ponieważ zwyczajnie się męczy. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i komfort Twojego dziecka, zabierz je do salonu materaców, aby przetestowało różne modele i określiło, na którym leży się najwygodniej. W taki sposób będziesz mieć pewność, że materac będzie dobrą podstawą do efektywnego wypoczynku. Aby zapobiec ewentualnym zabrudzeniom, które są tak częste w dziecięcych sypialniach, do zestawu możesz dokupić ochraniacz na materac, który zapewni dodatkową ochronę, a także będzie miękki i doda wygody.

Praktyczne tekstylia

Zabrudzenia i roztocza w dziecięcej sypialni – jak im zapobiec?Wybierając tekstylia do pokoju Twojego dziecka, postaw na ich praktyczne zastosowanie. Doskonałym pomysłem będzie zaopatrzenie sypialni w wodoodporne prześcieradło. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci nie są zbyt uważne. Wszędzie ich pełno, a wraz z nimi – nie tylko ich ulubione zabawki, ale również napoje. Dzięki wodoodpornemu prześcieradłu nie będziesz dłużej się martwić o stan materaca. Gruba warstwa materiału skutecznie ochroni wypełnienie przed klejącą cieczą. Dodatkową funkcją takiego prześcieradła może być wszyta elastyczna gumka. Dzięki niej będziesz mógł zapomnieć o codziennym poprawianiu zawijającego się materiału.

Walka z roztoczami

Roztocza to częsty problem nie tylko w dziecięcych pokojach. Są to niewidoczne gołym okiem pasożyty z rodziny pajęczaków. Żyją w pościeli oraz materacach, w związku z czym są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą wywoływać różne alergie, takie jak nieżyt nosa, duszności, a nawet atopowe zapalenie skóry. Jeśli zależy Ci na komforcie i zdrowiu Twojego dziecka, poduszka dziecięca antyroztoczowa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki syntetycznej tkaninie z włóknem węglowym, produkt zapewnia odpowiednią ochronę przed szkodliwymi organizmami. Poduszka to jednak za mało. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko pojawienia się roztoczy, regularnie zmieniaj pościel dziecka, wietrz materac oraz cały pokój. Możesz także co jakiś czas dokładnie odkurzyć materac. To na pewno wystarczy, aby uchronić Twoje dziecko przed rozwojem nieproszonych gości.

Pomyśl o tym, jak zabezpieczyć ściany przed plamami

Dzieci są wszędobylskie i uwielbiają wszystkiego dotykać. Włącznie ze ścianami w swoim pokoju. Kiedy wezmą w ręce kredki lub pisaki, nic nie jest w stanie ich powstrzymać przed ozdobieniem ścian, uwieczniając na nich wizerunki ulubionych postaci z kreskówek. Takich rysunków niezwykle trudno jest się później pozbyć. Nawet jeśli ściana pokryta jest farbą, która ułatwia zmywanie plam, to z mazakami może sobie nie poradzić. W takim wypadku, musimy wykazać się pomysłowością. Dobrym wyjściem będzie zagospodarowanie całej ściany lub jej fragmentu na tablicę kredową. Powierzchnię możemy także pomalować farbą tablicową. W ten sposób stworzymy dla naszego dziecka unikalną przestrzeń, którą będzie mogło wykorzystywać do swoich kreatywnych pomysłów niemal bez żadnych ograniczeń.

Zrezygnuj z dywanu

W dziecięcym pokoju najlepiej zapomnieć o dywanie. Maluchy uwielbiają biegać. Nawet wtedy, kiedy w ręce trzymają ich ulubiony kolorowy napój. W takiej sytuacji nietrudno przewidzieć, co się wydarzy. Aby nie męczyć się podczas spierania uporczywych plam, najlepiej jest po prostu nie kłaść dywanu w pokoju dziecka. Taka decyzja pozwoli uniknąć nerwów oraz zaoszczędzi Twój czas, a także pieniądze.

Jak powszechnie wiadomo, utrzymanie ładu i porządku w dziecięcej sypialni nie należy do łatwych zadań. Nasze pociechy często są niesforne i nie reagują na nasze prośby. Do tego dochodzi jeszcze problem rozpowszechniających się roztoczy, które w każdej sypialni mają idealne warunki do rozwoju. Mimo to, warto podjąć trud i wypróbować wymienione przez nas metody, które mogą ułatwić życie Twoje i Twojego dziecka.