Obecnie dużo się mówi o tym, aby sięgnąć po książkę w wolnym czasie. Może to być kryminał, powieść przygodowa lub romans – tak naprawdę tematyka powieści zależy od naszych osobistych upodobań. Jednak, dlaczego warto sięgnąć po książkę? Oto 15 powodów, które mogą nas do tego przekonać!

Czytanie przyczynia się do rozwoju mózgu

W czasie czytania angażujemy do działania wiele obszarów swojego mózgu. W ten sposób stymulujemy nie tylko jego pracę, ale także zmuszamy do rozwoju. Nic zatem dziwnego, że książki są uważane za doskonałą gimnastykę dla naszego umysłu!

Czytanie uspokaja

Odczuwamy stres lub niepokój? Sięgając po książkę, możemy oderwać się od aktualnej rzeczywistości, przez co nasze ciało się rozluźnia, a nagromadzony stres znajduje ujście.

Czytanie poprawia jakość snu

Zdrowy sen kojarzy nam się głównie z odpowiednio skomponowanym łóżkiem, na które składa się poduszka, kołdra i materac https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200. Jednak książka to też dobre rozwiązanie, gdyż pozwala nam się wyciszyć i zapomnieć o problemach minionego dnia.

Czytanie poszerza nasze horyzonty

Nie tylko książki naukowe pozwalają nam pogłębić swoją wiedzę. Czytanie różnych książek poszerza horyzonty, gdyż w wielu przypadkach zainteresuje nas danym tematem, który potem sami chcemy zgłębić.

Czytanie czyni nas mistrzem konwersacji

Dzięki książkom mamy szerszą perspektywę na wiele tematów, co możemy wykorzystać w potencjalnych rozmowach. Ponadto, książki wzbogacają nasze słownictwo!

Czytanie wpływa na naszą sprawność

Wiele osób dba o sprawność fizyczną organizmu, a co z umysłem? Najlepszym treningiem dla naszego mózgu jest czytanie książek! W ten sposób poprawiamy naszą pamięć i sprawność intelektualną, co zmniejsza ryzyko demencji i spowalnia rozwój Alzheimera.

Dlaczego warto sięgać po książkę w wolnym czasie?Czytanie zwiększa zdolności analityczne

Powieści kryminalne lub książki pełne tajemnic, intryg czy zagadek rozwijają zdolności antyczne. W końcu kto nie próbuje rozwiązać tajemnicy razem z bohaterem?

Czytanie rozwija wyobraźnię

Proces czytania jest procesem twórczym – na podstawie tekstu tworzymy konstrukcję w swojej wyobraźni, która buduje pełny obraz przedstawionego świata i jego mieszkańców. Rozwój wyobraźnie jest kluczowy dla wszystkich, nie tylko dla artystów czy naukowców.

Czytanie wzmacnia poczucie sprawiedliwości i etyki

Popularne powieści obfitują w dramatyczne wybory, które niosą za sobą różne konsekwencje, a linia między dobrem a złem może być nieostra. W powieści bohaterowie rozważają różne opcje, a my zastanawiamy się wraz z nimi, co jest sprawiedliwe i etyczne.

Czytanie utrwala zasady ortografii, gramatyki i interpunkcji

Częste sięganie po książkę wpływa także na utrwalenie zasad ortografii, gramatyki i interpunkcji. Wynika to z opatrzenia się dobrze napisanymi słowami, które w pewnym momencie zaczynamy powtarzać bez zastanowienia.

Czytanie poprawia zdolność skupienia i koncentracji

Coraz więcej osób – w tym dzieci i dorosłych ma problem z łatwym rozpraszaniem się. Czytając książki trenujemy skupienie, które polega na odcinaniu się od chaosu otoczenia.

Czytanie uwrażliwia

Przeczytana przez nas powieść może wzbudzić w nas różne emocje – od szczęścia, aż po płacz. Warto tutaj zaznaczyć, że tak jak opieka nad zwierzętami, np. psem lub kotem https://sleepinghouse.pl/artykul/wady-i-zalety-spania-z-kotem-lub-psem, poruszające treści uwrażliwiają nas na drugiego człowieka. Sprawia to, że jesteśmy bardziej empatyczni.

Czytanie sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni

W relacjach, które są traktowane poważnie inteligencja oraz oczytanie ma ogromne znaczenie. Oznacza to, że czytanie książek może zwiększyć naszą atrakcyjność w oczach potencjalnego partnera.

Czytanie to dobry sposób na nudę

Obecnie wyróżnia się wiele sposobów na nudę, a jednym z nich jest sięgnięcie po książkę! W ten sposób możemy miło i produktywnie spędzić czas.

Czytanie poprawia relacje rodzinne

Spędzanie czasu z rodziną jest ważne. Wspólne czytanie książek pod kocem dostępnym na https://sleepinghouse.pl/ nie tylko rozwija, ale także poprawia relacje rodzinne.

Nie ma co ukrywać – statystyki wskazują, że tylko nieco ponad ⅓ Polaków sięga po książkę przynajmniej raz w roku. Warto to zmienić, gdyż wyróżnia się szereg korzyści z ich regularnego czytania!