Jak wiadomo, zdrowie jest tylko jedno! Dlatego warto dbać o nie każdego dnia. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na kondycję ciała jest dieta. To posiłki powinny dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jak zadbać o komponowanie prawidłowych posiłków? Jak to co jemy wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz w jaki sposób wprowadzić do swojej codzienności zdrowe nawyki? W poniższym artykule poznasz inspirujące sposoby na poprawę swojego stylu życia!
Dlaczego zdrowa dieta ma znaczenie?
Zdrowa dieta jest niezwykle ważna i w ogromnym stopniu wpływa na stan zdrowia całego ciała. Odpowiednia podaż białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów i witamin reguluje funkcjonowanie wszystkich narządów i układów w całym ciele. Jeśli dieta jest w stanie dostarczyć organizmowi prawidłowe ilości substancji odżywczych, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru, zawału serca oraz wystąpienia nowotworów i przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2. Dzięki prawidłowo zbilansowanym posiłkom ciało ma szansę na zachowanie dobrej kondycji fizycznej. Zdrowe kości, stawy i mięśnie zapewniają wydajność i swobodę ruchu, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji podczas uprawiania sportu. O zdrową dietę należy zadbać również w celu zapewnienia sobie dobrej kondycji psychicznej. Witaminy z gruby B, C, E, a także magnez, żelazo, cynk i potas nie tylko warunkują funkcjonowanie mózgu, ale również podnoszą poziom energii odczuwanej w ciągu dnia! Nawet sen w najlepszym łóżku (o tym jak je wybrać przeczytasz tu: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozko-pierwszy-wybor) nie zastąpi pozytywnego wpływu zdrowej diety na poziom motywacji.
Długoterminowe skutki przetworzonej żywności w diecie.
Przetworzona żywność jest dziś powszechnie dostępna i niezwykle popularna. Wiele osób wybiera produkty tego rodzaju ze względu na ich stosunkowo niską cenę i brak konieczności przygotowywania posiłku od zera. Niestety na dłuższą metę regularne jedzenie przetworzonych dań bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Takie jedzenie często ma znikome ilości wartości odżywczych, a zamiast witamin nie brakuje soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jakie poważne konsekwencje mogą się wiązać ze spożywaniem nadmiernych ilości przetworzonej żywności? Przede wszystkim, częstym skutkiem jest szybsze rozwijanie się chorób serca i nowotworów – w szczególności tych hormonozależnych. Jest to związane z przyjmowanie tłuszczów typu LDL i trójglicerydów. Z kolei konserwanty, barwniki czy zagęstniki mogą wykazywać działanie neurotoksyczne. Dużym zagrożeniem jest intensywność smaku. Wzmacniacze stosowane przez producentów sprawiają, że niektóre produkty mogą być wręcz uzależniające! Podczas ich spożycia silnie stymulowany jest ośrodek nagrody w mózgu, a nadmierna produkcja śliny utrudnia przerwanie jedzenia.
Najważniejsze zasady zdrowego jedzenia
Jakie są najważniejsze zasady zdrowego żywienia, które warto wprowadzić do swojego stylu życia?
- Korzystanie z nieprzetworzonych produktów – posiłki przygotowywane we własnej kuchni są zdecydowanie zdrowsze od sklepowych gotowców. Istnieje wiele przepisów, które nie są czasochłonne i mogą zostać wdrożone w życie nawet przez osoby, które nie dysponują dużą ilością czasu wolnego.
- Wybieranie warzyw i owoców sezonowych – gotowanie posiłków z warzyw i owoców sezonowych pozwala przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo, są to produkty pełne witamin i minerałów.
- Zdrowy umiar – zdrowa dieta nie musi wiązać się z dużą ilością wyrzeczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby od czasu do czasu zjeść czekoladę czy mrożoną pizzę. Jednak takie przekąski nie powinny gościć w diecie na stałe!
- Odpowiednie nawodnienie – podstawą do zdrowia i do dobrego samopoczucia jest picie odpowiednich ilości wody. Zaniedbania w tym obszarze bardzo negatywnie odbijają się na samopoczuciu.
- Zbilansowane komponowanie posiłków –
- Wykonywanie badań kontrolnych – aby dbanie o zdrowe żywienie miało jeszcze większy sens, warto regularnie wykonywać badania kontrolne. Dzięki nim można szybko wykryć niedobory i od razu zmodyfikować dietę tak, aby je uzupełnić (lub ewentualnie włączyć suplementację).
- Różnorodność – im więcej różnych produktów, tym więcej witamin.
Dieta i aktywność fizyczna – jak zmienić swoje nawyki?
Dieta i aktywność fizyczna to podstawy zdrowego stylu życia, które wzajemnie się uzupełniają. Aby zdrowe zwyczaje przerodziły się w nawyki na dłuższy czas, warto rozsądnie wprowadzać zmiany. Rezygnacja z całej dotychczasowej diety i jednorazowa zmiana jadłospisu to z reguły działanie jedynie na krótką metę. Dobrym pomysłem będzie stopniowe wprowadzanie coraz to nowych posiłków oraz umiarkowane zwiększanie ilości aktywności fizycznej. W parze z tymi działaniami powinno iść także zadbanie o sen. Jest to trzecia potrzeba ludzkiego organizmu, która warunkuje dobre samopoczucie. Warto więc wyposażyć sypialnię w wygodne materace – takie, jak te pod linkiem https://abcsnu.pl/41-materace-180×200 – oraz w akcesoria sypialniane dostępne m.in tu: https://abcsnu.pl/. Konieczne jest też zadbanie o wieczorną rutynę i regularne godziny kładzenia się do łóżka i wstawania. A jakie triki mogą ułatwić proces zmiany stylu życia na zdrowszy?
- Małe kroki to podstawa! – każda zmiana w życiu powinna następować powoli. Zmieniając dietę można początkowo po prostu zwiększyć ilość warzyw, a dopiero później eliminować z jadłospisu całe, niezdrowe posiłki.
- Spacer zamiast komunikacji miejskiej – osoby, które nie są fanami sport, nie muszą od razu zapisywać się na siłownię! Czasem wystarczy po prostu spacer do pracy lub szkoły.
- Poszukiwanie ulubionych smaków – gotowanie zdrowych posiłków można przekształcić w eksperymenty kulinarne, pozwalające odnaleźć ulubione produkty i ich połączenia.
Zdrowa dieta nie musi wiązać się z ogromem wyrzeczeń! Korzystne nawyki można wprowadzić do swojej codziennej rutyny z dużą łatwością i swobodą. Warto pamiętać, że zdrowe posiłki również mogą być smaczne! Konieczne jest jednak poszukiwanie ulubionych smaków i eksperymentowanie w kuchni.