We współczesnych czasach wielu z nas szuka klucza do uzyskania szczęśliwego i harmonijnego życia. Chwytamy się różnych sposobów, które mają zapewnić nam dobre samopoczucie emocjonalne. Często jednak niestety nasze starania nie są tak owocne, jakbyśmy tego oczekiwali. Poza tym nadmiar różnych wartości cenionych w dzisiejszym świecie może prowadzić do pewnego zagubienia oraz przytłoczenia. Nie wiemy bowiem, co tak naprawdę powinno gwarantować nam szczęście. Na pomoc jednak może przyjść koncepcja „lagom”, czyli szwedzkie „w sam raz”. Na czym się ona opiera?
Czym jest filozofia lagom?
Filozofia lagom wywodzi się z kultury szwedzkiej, a samo pojęcie pochodzi z języka staronordyckiego, gdzie oznaczało dosłownie „tyle, ile potrzeba”. Termin ten w kulturze szwedzkiej funkcjonuje już od średniowiecza i przez wieki wielokrotnie opierano na nim rozwój społeczny, w którym stawiano na równość, sprawiedliwość oraz umiar. Nawet sami Szwedzi często określają swój kraj jako „Landet lagom”, czyli krainę umiaru. Czym jednak dokładnie jest ta filozofia? Przede wszystkim zakłada ona, że kluczem do szczęścia i harmonijnego życia jest umiarkowanie w każdej dziedzinie. Może się to odnosić zarówno do umiaru w spożyciu alkoholu czy słodyczy, jak i bardziej „abstrakcyjnych” zagadnień, np. ilości posiadanych ubrań czy wysokości zarobków. Lagom pozwala skupić się na tym, co faktycznie istotne, a odrzucić to, co spokój ten zakłóca. Zakłada, że balans jest podstawą prawidłowego funkcjonowania.
Umiar, czyli kluczowy element koncepcji
Kluczowym elementem koncepcji lagom jest jednak pojęcie umiaru. Nie należy jednak z góry uznawać, iż Szwedzi rezygnują z doskonałości i bogactwa. Osiągają te wartości, lecz z zachowaniem pewnej optymalności, która nie pozwala im na zatracenie w pewnych dziedzinach życia. Lagom zakłada więc także, że receptą na szczęście jest harmonia skrojona na indywidualną miarę. Należy słuchać swoich potrzeb i na ich podstawie wyznaczyć złoty środek oraz umiar. Nie chodzi więc też o deprawację czy zaniedbywanie swojego zdrowia, ale o świadome podejście do tego, co faktycznie potrzebujemy, aby być szczęśliwymi ludźmi. Nie próbujemy także na siłę chlubić się naszym szczęściem. Zamiast budować największy dom w mieście, stawiamy na to, co rzeczywiście jest dla nas wystarczające do osiągnięcia harmonii. Tą zasadą kieruje się każdy Szwed, a pytać go, czym jest lagom, to jak pytać ryby, czym jest woda. Nic więc dziwnego, że Szwecja uchodzi za jedno ze szczęśliwszych społeczeństw na świecie.
Równowaga jako podstawa harmonijnego życia
Wartość równowagi także jest kluczowym elementem koncepcji lagom. Chodzi zatem o to, aby nie tyle znaleźć umiar, ile stabilizację i balans we wszystkich aspektach życia: w pracy, życiu osobistym, relacjach społecznych, konsumpcji, a nawet rozrywce i diecie. Jest to taka forma wstrzemięźliwości, która pozwala nam cieszyć się życiem, unikając skutków wyniszczającego nadmiaru lub uciążliwej niedostateczności. Powinniśmy m.in. pamiętać o tym, aby znaleźć złoty środek między pracą a sferą prywatną, relacjami z bliskimi a dbaniem o siebie czy zrównoważonymi posiłkami a produktami, na które po prostu mamy ochotę, np. słodyczami. W ten właśnie sposób równowaga staje się podstawą harmonijnego i zdrowego życia, gdzie nadmiar w jakiejkolwiek dziedzinie może odbić się na naszym samopoczuciu, nawet jeśli nadmiar ten jest przez nas uznawany za źródło szczęścia. Nic bardziej mylnego. Nawet całkowite oddanie się innym czy zdrowa dieta w wielu przypadkach nie będzie kluczem do szczęścia. Nie powinniśmy zatracać się w żadnej sferze, a pamiętać także o własnych potrzebach. Każdy z nas musi znaleźć indywidualną równowagę dla osiągnięcia wewnętrznego spokoju.
Lagom a inne aspekty życia
Co jednak ciekawe, lagom to nie tylko styl życia przejawiający się w samopoczuciu psychicznym. Lagom to tak naprawdę pojęcie, które dotyczy już wszystkich możliwych dziedzin, nawet wystroju wnętrz czy mody. Z pewnością każdy z nas miał styczność z takimi markami jak IKEA czy H&M, ale czy wiedzieliśmy, że są to szwedzkie spółki, które właśnie w dużej mierze opierają się na koncepcji lagom? Poniekąd więc można stwierdzić, że filozofia ta odgrywa istotną rolę w naszym otoczeniu, a nie do końca jesteśmy tego świadomi. Przykładowo IKEA to obecnie największy dystrybutor mebli i trudno ukryć, iż większość z nas posiada je w swoim domu. Dlaczego jednak się na nie decydujemy? Ponieważ trafiają w naszą estetykę, a obecne wystroje wnętrz opierają się na minimalizmie i prostocie, które cieszą nasze oko. Szwedzi stawiają na przemyślany design, który będzie dobrze funkcjonował i stanowił złoty środek dla szybkiego tempa życia.
Czym z kolei objawia się koncepcja lagom w modzie? Na przykładzie popularnej sieciówki H&M przede wszystkim można wskazać na dobrą jakość, a jednocześnie na produkty w bardziej przystępnej cenie. Dzięki temu zakupy może zrobić każdy, komu odpowiada minimalizm i prostota oferowanych ubrań. Estetyka lagom w tym kontekście promuje również umiar w kolorystyce oraz formie. Wchodząc do sklepu, łatwo zauważyć, że wszystko, nawet wystrój, jest utrzymywane w stonowanym porządku, w którym nie ma wyjątków. Moda lagom oferuje również ubrania, które są odpowiednie w długofalowej perspektywie. Szwedzi żyją też zgodnie z zasadą „nie ma złej pogody, a są złe ubrania”. Zaopatrują się więc w taki zestaw, który będzie optymalny i umożliwi im wyjście z domu w obliczu każdych warunków atmosferycznych.
Lagom w pracy
Koncepcja lagom w Szwecji jest również silnie powiązana ze sferą pracy. Stanowi ona klucz do harmonijnej współpracy oraz rezygnuje z hierarchizacji, która wskazuje na wyższość innych jednostek. Szwedzi znani tą także z zachowania balansu między pracą a życiem osobistym, co jest szczególnie kojarzone pod pojęciem „work-life balance”. Znalezienie złotego środka dla tych dwóch najważniejszych sfer życiowych pozwala na zachowanie harmonii oraz szczęścia.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również zdrowy sen, który jest możliwy tylko dzięki wygodnemu materacowi. Zakupując odpowiedni produkt w jednym ze sklepów w Siemianowice Śląskie, gwarantujemy sobie relaksujący wypoczynek.
Filozofia lagom może więc stanowić pewien „oddech” świeżego powietrza, dzięki któremu odczuwamy ulgę i jesteśmy w stanie znaleźć klucz do zachowania dobrego samopoczucia. Pamiętajmy zatem, że istotny jest umiar oraz równowaga. Słuchajmy się własnych potrzeb, aby móc odnaleźć to, co da nam prawdziwe szczęście.