Poronienie to bardzo bolesne doświadczenie, które dotyka wiele kobiet na całym świecie. Ma ono różne przyczyny i zazwyczaj pojawia się nagle, szokując przyszłych rodziców. Poronienie to bardzo trudny temat, który często określany jest jako tabu, czyli coś, o czym nie powinno się publicznie rozmawiać. Jednak czy jest to prawda? Każda kobieta, która doświadcza poronienia, potrzebuje specjalistycznej pomocy zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym, dlatego naszym zdaniem powinniśmy mówić o tym przykrym wydarzeniu otwarcie i głośno, aby wszyscy znali go od podstaw. W poniższym artykule zgłębimy temat poronienia, a w szczególności skupimy się na metodach radzenia sobie z tą smutnym wydarzeniem. Jeśli jesteś ciekawa tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!
Czym jest poronienie i jak często dotyka kobiet?
Poronienie to utrata ciąży przed dwudziestym drugim tygodniem jej trwania. Dotyka ono nawet 15-20% kobiet, które doświadczają poronienia samoistnego występującego najczęściej na bardzo wczesnym etapie ciąży, czyli do dziesiątego tygodnia. Oczywiście, mimo ciężkiego przeżycia dla pary, poronienie nie jest powodem do zaprzestania starania się o potomstwo. Poronienie nie powoduje również problemów z urodzeniem zdrowego dziecka. Kiedy kobieta poroni trzy lub więcej razy z rzędu, to uznawane jest to za poronienia nawracające. W takim przypadku wskazana jest wizyta u lekarza specjalisty, którym w tym przypadku jest ginekolog lub położnik.
Jakie mogą być przyczyny poronienia?
Jedną z najczęstszych przyczyn poronień są przede wszystkim wady genetyczne zarodka oraz różne schorzenia dotyczące matki. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.
- Choroby tarczycy – tutaj mowa przede wszystkim o niedoczynności tarczycy, które związane jest zaburzonym wydzielaniem niektórych hormonów, np. FSH czy LH powiązanych bezpośrednio z rozwojem komórek jajowych i regulacją całego cyklu.
- PCOS – zespół policystycznych jajników, to kolejne schorzenie, które może być potencjalną przyczyną pojawienia się poronienia. Jest to choroba metaboliczna, z którą często związane są zaburzenia gospodarki cukrowej, a dokładniej insulinooporność i zwiększenie masy ciała. To właśnie sprawia, że trudniej kobietom zajść w ciążę oraz ją donosić.
- Infekcje – przede wszystkim te bakteryjne i wirusowe mogą zaburzać biocenozę pochwy i być powodem zakażenia błon płodowych, co jest dość rzadką przyczyną pojawiania się poronień nawracających.
- Czynniki immunologiczne – tutaj wymienić należy konflikt serologiczny, czyli stan, kiedy krew dziecka ma czynnik Rh+, a matki Rh-. Taka sytuacja sprawia, że organizm matki może potraktować rozwijający się płód jako potencjalne zagrożenie i chcieć go wyeliminować.
Ciążę można utracić także podczas urazu brzucha, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego lub kiedy matka nie dba o siebie wystarczająco dobrze, paląc papierosy i spożywając napoje alkoholowe.
Poznaj objawy poronienia i jego rodzaje
Istnieją dwa bardzo charakterystyczne objawy, które mogą zwiastować poronienie. Mianowicie jest to ból podbrzusza, który można porównać do tego występującego podczas miesiączki. Drugim objawem jest plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Jeśli takie właśnie objawy wystąpią, to należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala lub lekarza, u którego prowadzimy ciążę. Istnieje kilka rodzajów poronień: samoistne całkowite, które występuje najczęściej między czwartym a szóstym tygodniem ciąży. Może wystąpić także poronienie niecałkowite, które charakteryzuje się tym, że organizm tylko częściowo wydala z siebie elementy jaja płodowego, a resztę należy usunąć podczas łyżeczkowania. Wyróżnić można również poronienie w toku, które nazwane tak zostało dlatego, że jego objawy nasilają się z każdą mijającą minutą. Tutaj należy wspomnieć także o poronieniu zatrzymanym, kiedy rozwój ciąży zatrzymuje się na wczesnym etapie, ale kobieta nie ma objawów zbliżającego się poronienia. Ostatnim rodzajem poronienia jest to nawracające, czyli występujące trzy lub więcej razy.
Kto jest najbardziej narażony na ryzyko wystąpienia poronienia?
Na poronienie narażone są przede wszystkim kobiety, które osiągnęły już 42 rok życia lub są jeszcze starsze. Co więcej, ryzyko poronienia jest większe także u kobiet, które są otyłe i palą papierosy.
Jak poradzić sobie z utratą nienarodzonego dziecka?
Strata nienarodzonego dziecka może być bardzo trudnym doświadczeniem, a każdy sposób radzenia sobie z tym bólem jest bardzo indywidualny. Przede wszystkim pozwól sobie na emocje. Nie zamykaj się w sobie. Umożliw sobie przeżywanie pełnego zakresu emocji, takich jak smutek, gniew czy złość, które z całą pewnością pojawią się podczas najbliższego czasu po poronieniu. Bardzo ważnym aspektem jest także poszukanie odpowiedniego wsparcia. Pamiętaj, że przez ten trudny czas nie musisz przechodzić sama! Rozmawiaj z bliskimi, a jeśli to możliwe, to skorzystaj z pomocy specjalisty, takiego jak psycholog, który pomoże Ci w zrozumieniu całej tej sytuacji i przetworzeniu swoich uczuć. Pamiętaj także o swoim partnerze, który także może przeżywać całe to wydarzenie. Koniecznie zadbaj o upamiętnienie nienarodzonego dziecka. Możesz napisać do niego list, posadzić drzewko na jego cześć lub wykonać inny symboliczny gest. Jeśli masz taką potrzebę, to weź udział w spotkaniu grupy wsparcia, gdzie inne kobiety także doświadczyły bólu związanego z utratą dziecka. Współdzielenie tych doświadczeń może być bardzo pomocne i uzdrawiające.
Pamiętaj, że każda osoba i sytuacja są unikalne. Zwróć także uwagę na jakość swojego odpoczynku i snu w czasie po poronieniu. Możesz śmiało zaopatrzyć się w tani materac 90×200 cm, który z całą pewnością spełni wszystkie Twoje wymagania i oczekiwania. Taki materac kupisz na stronie ABCsnu, który jest jednocześnie producentem wielu innych artykułów sypialnianych takich jak poduszki, kołdry czy pościel. Swoje nowe łóżko możesz kupić także w jednym z kilku sklepów stacjonarnych znajdujących się w mieście Siemianowice Śląskie. Serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni.