Dezodoranty i antyperspiranty to produkty kosmetyczne, które mają na celu zapewnienie świeżości oraz skuteczną walkę z potem. Niewielu z nas wie jednak, że te dwa popularne rozwiązania posiadają pewne istotne różnice. W praktyce często używamy ich zamiennie, ale czy jest to dobre podejście? Okazuje się, że niekoniecznie, gdyż oba produkty mają różne funkcje i składniki, które wpływają na ich działanie. W tym artykule odpowiemy sobie zatem na pytanie, co różni dezodorant od antyperspirantu.

Czym jest i jak działa dezodorant?

Dezodorant to produkt do skóry pod pachami, którego głównym zadaniem jest eliminacja nieprzyjemnych zapachów ciała, które są najczęściej wynikiem wydzielającego się potu. Okazuje się więc, iż dezodorant nie hamuje procesu pocenia, a jedynie go maskuje, zapewniając nam pozorną świeżość oraz komfort psychiczny. Co ciekawe, tego typu kosmetyk stosowano już tysiące lat temu. Pierwsze dezodoranty pojawiły się w Chinach, a ich skład był oparty na minerałach zawierających glin. Z kolei w starożytnym Egipcie do neutralizacji brzydkiego zapachu ciała używano mieszaninę wosku pszczelego, oleju i soków z roślin, takich jak lawenda i drzewo cedrowe. Natomiast w antycznym Rzymie stosowano naturalne olejki eteryczne, a także soki z cytrusów. Współczesne dezodoranty pojawiły się dopiero w XIX wieku i stanowiły one milowy krok, dzięki któremu społeczeństwo mogło w lepszy sposób kontrolować swoją higienę.

Dezodorant jest więc mocno amortyzowanym kosmetykiem, który zapewnia poczucie komfortu, a nie niweluje prawdziwe źródło problemu. Co więcej, to jak działa konkretny produkt, zależy także od jego składu. Dezodorant może oczywiście spowalniać rozwój bakterii na skórze czy hamować procesy oksydacyjne, ale jego udział będzie tutaj naprawdę niewielki, gdyż główną funkcją tego kosmetyku jest maskowanie nieprzyjemnej woni. Często zawiera on również takie składniki, jak gliceryna, alkohol czy substancje chłodzące, które pomagają w utrzymaniu uczucia świeżości przez dłuższy czas.

Czym jest i jak działa antyperspirant?

Dezodorant a antyperspirant: co je różni?Zasada działania antyperspirantu jest zdecydowanie inna, gdyż jego główną funkcją nie jest maskowanie brzydkiego zapachu, a blokowanie gruczołów potowych, tym samym zmniejszając ilość wydzielanego potu. Można więc wnioskować, że antyperspirant jest znacznie skuteczniejszy w walce z nieprzyjemnym zapachem ciała. Głównym składnikiem jest tutaj zazwyczaj chlorek glinu lub inna sól metaliczna, która tworzy tymczasową barierę na skórze, zwężając jej pory, co zapobiega nadmiernemu poceniu się. Antyperspiranty nie posiadają jednak tak wiele dodatków zapachowych, a poza tym są one o wiele subtelniejsze niż w przypadku dezodorantów. Ponadto ich działanie jest ograniczone w czasie. Jedne produkty mogą być skuteczne jedynie przez kilka godzin, zaś inne nawet przez dobę. Działanie antyperspirantu może być także zakończone w momencie, gdy zostanie on usunięty ze skóry, np. w czasie kąpieli.

Nie ulega natomiast wątpliwości fakt, iż chociaż antyperspiranty zmniejszają ilość potu, nie eliminują one zapachu ciała. Dlatego wiele antyperspirantów zawiera również składniki dezodorujące, aby zapewnić kompleksową ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Skoro poznaliśmy już różnice między dwoma najpopularniejszymi produktami do pielęgnacji skóry pod pachami, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, które z tych rozwiązań jest lepsze. Trudno jednak jednoznacznie wskazać na jeden produkt, gdyż wszystko zależy tak naprawdę od naszych oczekiwań i potrzeb. Jeśli przykładowo zmagamy się z nadmierną potliwością i zależy nam na skutecznej walce z potem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie tutaj antyperspirant. Jest to bowiem kosmetyk, który hamuje pracę gruczołów i zwęża pory, przez co skóra ma ograniczoną zdolność do pocenia się. Należy jednak pamiętać, że antyperspirant rzadko jest odpowiedzialny za uwalnianie przyjemnego zapachu i nie posiada on dodatków zapachowych, dzięki którym możemy się czuć bardziej świeżo. Więc jeśli zależy nam raczej na tym aspekcie, powinniśmy z kolei stosować dezodorant. To on niweluje przykry zapach potu i może być bardziej optymalnym rozwiązaniem na co dzień lub w przypadku, gdy nie borykamy się z większą potliwością. Należy być jednak ostrożnym przy stosowaniu któregokolwiek z tych preparatów, ponieważ obydwa zawierają składniki mogące powodować podrażnienia skóry. Z tego też powodu znalezienie odpowiedniego dla nas produktu jest niekiedy dużym wyzwaniem.

Dezodorant i antyperspirant – czy powinniśmy używać jednocześnie?

Istnieje również wiele teorii dotyczących tego, czy dezodorant i antyperspirant powinno się stosować jednocześnie, aby zapewnić sobie jak najlepszy efekty. I okazuje się, że jak najbardziej można te produkty używać łącznie w celu uzupełnienia właściwości każdego z nich. Podczas gdy antyperspirant będzie blokował nadmierne wydzielanie potu oraz eliminował bakterie, dezodorant zapewni nam poczucie świeżości oraz przyjemny zapach. Co więcej, zaleca się, aby antyperspirant stosować od razu po umyciu ciała, nawet jeśli praktykujemy wieczorne prysznice. Dzięki temu będzie on miał czas odpowiednio zadziałać na skórę, a tym samym będzie bardziej skuteczny.

Nie wszyscy jednak są zwolennikami łączenia dezodorantu i antyperspirantu. Dlaczego? Ponieważ uważają oni, iż takie rozwiązanie może prowadzić do nadmiernego obciążenia skóry różnymi substancjami chemicznymi, a to z kolei do jej podrażnień lub innych problemów dermatologicznych. Ponadto niektóre składniki mogą wzajemnie się blokować lub mieć na siebie negatywny wpływ, co może zmniejszać skuteczność obu produktów. Warto też zaznaczyć, że na rynku istnieje już wiele kosmetyków, które stanowią połączenie właściwości antyperspirantu i dezodorantu. Z tego też względu można przypuszczać, iż nie ma sensu kupować dwóch osobnych produktów. Jedno jest jednak pewne – jest to zagadnienie nadal budzące wiele wątpliwości, dlatego też kierujmy się wyłącznie własnymi odczuciami i potrzebami swojej skóry.

W trosce o własne zdrowie nie zapominajmy również o treściwym wypoczynku na wygodnym podłożu. Materac lateksowy 80×200 cm może być tutaj idealnym rozwiązaniem, które zapewni Ci prawdziwie relaksujący sen. Więcej doskonałych modeli znajdziesz natomiast w salonach stacjonarnych w Siemianowice Śląskie.

Podsumowując, główną różnicą między dezodorantem a antyperspirantem jest sposób ich działania. Dezodoranty eliminują nieprzyjemne zapachy poprzez maskowanie lub neutralizację, podczas gdy antyperspiranty zmniejszają ilość wydzielanego potu przez blokowanie gruczołów potowych. Wybór między nimi zależy z kolei od osobistych preferencji oraz potrzeb każdej osoby. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie antyperspirantu, zaś w innych dezodorant będzie stanowił w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie.

Przeczytaj także: Łóżka mieszane