Prawdziwy przyjaciel to skarb, o którym wiele osób niestety tylko marzy. Okazuje się bowiem, że znalezienie bratniej duszy nie jest takie łatwe, a na naszej życiowej drodze pojawia się więcej ludzi, z którymi nie zamierzamy budować głębszej relacji. Pojawia się zatem pytanie: jak znaleźć prawdziwego przyjaciela, któremu będziemy mogli się zwierzyć i z którym po prostu będziemy chcieli spędzać czas? W tym artykule poznasz kilka wskazówek, które mogą pomóc podczas poszukiwań bratniej duszy.
Po pierwsze – bądź sobą!
W nowym towarzystwie często boimy się odrzucenia, dlatego też staramy się przybrać obiektywną stronę czy też specjalnie przypodobać się nowym znajomym. Takie rozwiązanie nie jest jednak skuteczne i nie pozwala nam wyrazić siebie, a tym samym uniemożliwia nam znalezienie przyjaciela, z którym możemy być szczerzy. Jeśli więc chcemy znaleźć osobę o podobnych poglądach i przekonaniach, nie możemy przybierać masek. Nie ma sensu udawania kogoś, kim się nie jest. prawdziwy przyjaciel to taki, który zaakceptuje naszą osobę i pokocha nas za to, jakimi jesteśmy w rzeczywistości, uwzględniając nasze wady i zalety. Relacje, które będziesz zawiązywać, zakładając na siebie maskę, nie będą tymi prawdziwymi i szczerymi, a Ty nie będziesz czerpał z nich przyjemności.
Aby móc cieszyć się lepszym samopoczuciem, warto też postawić na zdrowy sen, który uwzględnia dobór odpowiednich akcesoriów sypialnianych. Szczególną rolę odgrywa tutaj materac – jego zadaniem jest zapewnienie komfortu wypoczynku. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200 znajdziesz wiele doskonałych modeli, które zadbają o Twój zdrowy sen!
Bądź cierpliwy
Podczas poszukiwań przyjaciela trzeba mieć na uwadze to, że przyjaźni nie buduje się w kilka dni. Może też upłynąć naprawdę dużo czasu, zanim znajdziemy osobę, z którą mamy ten sam język. Dlatego tez należy pozostać cierpliwym i nie warto na siłę szukać przyjaciela, z którym relacja okaże się później bezwartościowa. Mimo wszystko starajmy się zachować bezpieczny dystans i nie przywiązujmy się do osoby, z którą jedna rozmowa wywarła na nas wrażenie. Budowanie przyjaźni to raczej długi proces, który uwzględnia też zdobycie zaufania. Dajmy sobie czas na to, aby relacja rozwijała się naturalnie bez niepotrzebnej presji z jakiejkolwiek strony.
Zdobądź zaufanie
Zaufanie jest fundamentem każdej głębszej relacji, a w szczególności przyjaźni. Dlatego też jej budowanie zajmuje niekrótki czas, gdyż samo rozwijanie zaufania jest już skomplikowanym procesem. Zaufania niestety nie zdobywa się w łatwy sposób i powinniśmy być uważni z tym, z kim mamy do czynienia. Z jednej strony wymaga ono otwartości, uczciwości i konsekwentnego zachowania, lecz z drugiej zbyt duża otwartość na relacje może nie być dla nas korzystna, a druga strona może nas po prostu wykorzystać. Zdobywanie zaufania powinno więc przebiegać z obydwóch stron. Jeżeli widzimy, że możemy zaufać drugiej osobie, sami także pokażmy, że jesteśmy godni zaufania. Wtedy mamy szansę na budowanie prawdziwej przyjaźni.
Akceptacja i tolerancja
Tak naprawdę niemożliwe jest to, aby znaleźć osobę, z która będziemy się zgadzać w 100%. Nawet jeśli znajdziemy wspólny język, mogą pojawić się takie kwestie, w których nasze stanowiska będą od siebie odbiegać. Jest to naturalne zjawisko i nie może ono negatywnie wpływać na relację. Dlatego też tak ważna jest akceptacja oraz tolerancja w budowaniu przyjaźni. Szacunek względem siebie i własnych poglądów jest tutaj fundamentalny. Nie próbujmy więc na siłę przekonywać drugiej osoby do własnego zdania. Wymiana opinii to doskonałe doświadczenie, które pozwala siebie lepiej poznać, lecz nie pozwól, że drobne różnice wpłyną negatywnie na Waszą relację. Jeśli będziesz zbyt konsekwentny, nigdy nie znajdziesz prawdziwego przyjaciela.
Empatia i wsparcie
Prawdziwy przyjaciel to taki, który wspiera nas w trudnych chwilach i służy pomocą. Jeżeli więc zależy nam na budowaniu przyjaźni, powinniśmy pamiętać o zrozumieniu i empatii. Zapewnijmy wsparcie drugiej osobie i pokażmy, że można na nas liczyć. Nasza otwartość z pewnością sprawi, że relacja będzie się zawiązywać, a druga strona z chęcią będzie zwracała się do nas po pomoc. Jeśli udowodnimy, iż zależy nam na budowaniu przyjaźni, nowy przyjaciel również będzie skory do pomocy i zapewni nam wsparcie w sytuacjach, kiedy będziemy tego potrzebować. Nie uciekajmy też w trudnych momentach – to właśnie one decydują o tym, czy nasza relacja będzie się dalej rozwijać.
Gdzie szukać przyjaciół?
Tak naprawdę znalezienie przyjaciela to nie zadanie, które należy wykonać. Tak, jak w przypadku miłości, tak przyjaźń często pojawia się w spontanicznych okolicznościach. Dlatego też powyższe wskazówki stanowią jedynie radę w przypadkach, gdy już poznamy ciekawą osobę, z którą chcielibyśmy pogłębiać relację. Gdzie jednak możemy spotkać takie osoby? Przede wszystkim pod lupę powinniśmy wziąć nasze zainteresowania. Jeżeli szukamy osób o podobnych poglądach i pasjach, warto wybrać się na grupowe zajęcia dodatkowe, na które uczęszczają osoby o wspólnych zainteresowaniach. Mogą to być zajęcia taneczne, językowe, szachowe, a nawet siłownia. Ważne jest jednak to, aby wychodzić z inicjatywą i być otartym na nowe znajomości. Przyjaciela możesz także poznać na wakacjach, w internecie, czy po prostu na ulicy. W każdym z przypadków istotne jest okazanie zainteresowania, lecz powinniśmy też unikać przesadnej nachalności, która może zniechęcić drugą osobę.
Znalezienie prawdziwego przyjaciela to proces, który wymaga wysiłku, czasu i zaangażowania. To relacja, która nie tylko przynosi radość, ale także wspiera nas w trudnych chwilach życia. Pamiętaj więc o zaufaniu, akceptacji i empatii, a z pewnością szybko znajdziesz swoją bratnią duszę!
Przeczytaj także: