Dzisiejsze tempo życia sprawia, że często brakuje nam czasu na wykonanie niektórych obowiązków czy po prostu na odpoczynek, który jest zresztą bardzo ważny dla naszego zdrowia. Kluczowe staje się więc efektywne zarządzanie czasem – pozwala ono zaplanować swój harmonogram dnia w ten sposób, aby być w stanie zrealizować wszystkie zadania, a ponadto pozwolić sobie na nieco rozrywki i relaksacji. Nie każdy jednak potrafi tak skutecznie gospodarować czas, dlatego też ten artykuł jest pomocą dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją efektywność w ciągu dnia.
Stworzenie listy zadań
Zdecydowanie łatwiej zorganizować sobie czas, gdy wiemy, jakie zadania na nas czekają. Dlatego też tak pomocne może być stworzenie planu działania. Dzięki niemu możemy uporządkować sobie zadania na dany dzień, a tym samym sprawdzić, ile punktów jesteśmy w stanie zrealizować. Warto więc pogrupować zadania w ten sposób, aby najważniejsze znajdowały się na samej górze listy. Jest to przejrzyste zobrazowanie wszystkich obowiązków, jakie musimy wykonać. Poza tym jasno sprecyzowane zadania sprawiają, że dokładnie wiemy, co należy zrobić i bardziej jesteśmy skoncentrowani na ich realizowaniu. Dzięki efektywnemu planowaniu lepiej zarządzamy swoim czasem, a nasz dzień staje się bardziej produktywny.
Zasada dwóch minut
Czy słyszałeś może o zasadzie dwóch minut? Jeśli nie, to zdecydowanie warto się z nią zapoznać, gdyż pozwala ona zarządzać swoim czasem w ten sposób, aby unikać odkładania obowiązków na później. Zasada ta polega bowiem na natychmiastowym wykonywaniu zadań, które nie trwają dłużej niż dwie minuty. Może ona dotyczyć zarówno już samego planowania całego dnia, jak i w trakcie wykonywania obowiązków. Jeśli więc tworzymy sobie harmonogram dnia, warto określić czas wykonania poszczególnych zadań, co pozwoli efektywnie je uporządkować. W tym przypadku punkty na Twojej liście, których realizacja nie zajmie Ci dłużej niż dwie minuty, wykonaj od ręki, dzięki czemu będziesz mieć spokojniejszą głowę, a także zaoszczędzisz czas. Takimi zadaniami są najczęściej; ważne telefony, odpowiedzi na maile, a w kontekście obowiązków domowych może to być wyniesienie śmieci czy pościelenie łóżka. Warto rozprawić się z nimi już na samym początku i tym samym skreślić je z naszej listy zadań. Takie wykreślanie może też działać motywująco. Jeśli na naszej liście znajduje się 15 zadań, a połowa z nich to takie, które zajmują dwie minuty, zdajemy sobie sprawę, że efektywne zarządzanie czasem jest naprawdę użyteczne, a nawet przyjemne!
Ustanowienie priorytetów
Każdego dnia na naszej liście mogą pojawić się naprawdę różnorodne zadania. Choć na pierwszym miejscu warto umieścić te, których realizacja trwa naprawdę krótko, to jednak nie zapominajmy też o priorytetach, które koniecznie muszą być wykonane danego dnia. Jeśli znajdą się one na końcu listy, istnieje ryzyko, że nie zostaną zrealizowane, zwłaszcza w przypadku, gdzie mamy naprawdę sporo na głowie. Dlatego też warto ustalić te priorytety i zastanowić się, czy pozostawienie ich na koniec dnia jest mądrym rozwiązaniem. Lepiej raczej zagospodarować czas na ich wykonanie w połowie dnia, oczywiscie jeśli jest taka możliwość. Najbardziej istotne zadania warto wykonać od razu po tych, które zajmują mniej niż dwie minuty. Na końcu listy powinny z kolei znajdować się punkty, które są mniej ważne i mogą poczekać, jeśli nie będziemy w stanie ich zrealizować.
Eliminuj rozpraszacze
Nie ma co ukrywać, że większość codziennych obowiązków i zadań po prostu nie chce się nam wykonywać. Jest to w dużej części związane z tym, iż wolimy przeznaczyć swój czas na własne przyjemności. Jeśli jednak zadania są na tyle istotne, że nie możemy pozwolić sobie na relaks, w pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby nic nas nie rozpraszało. Rozpraszacze są bowiem największym wrogiem efektywnej pracy. Nie pozwalają się one nam skoncentrować i skupić na zadaniu, a tym samym utrudniają jego wykonywanie. Niekiedy nawet się poddajemy i odkładamy zadanie na późniejszy czas, aby po prostu zajrzeć w końcu do telefonu czy obejrzeć odcinek ulubionego serialu. Dlatego też tak “niebezpieczna” jest praca z domu – wszystko wokół przekonuje nas, że nie warto pracować i lepiej jest zająć się czymś innym, chociażby nawet sprzątaniem. Takie rozwiązanie nie jest jednak dobre, gdyż nie jesteśmy w stanie dobrze wykonać swoich zawodowych obowiązków. Warto więc eliminować rozpraszacze, aby zwiększyć swoją produktywność w ciągu całego dnia, nie tylko w pracy.
Bądź elastyczny
Lista zadań i plan działania są oczywiście ważnymi aspektami efektywnego zarządzania czasem. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przewidzieć, co nas spotka w ciągu dnia i jakie trudności pojawią się podczas realizacji zadań. Dlatego też nie powinniśmy zapominać o tym, aby mimo wszystko pozostać elastycznym i gotowym na nowe, niespodziewane wyzwania. Czasem bowiem znienacka pojawiają się zadania, które muszą być wykonane “na już”, a my musimy porzucić to, czym do tej pory się zajmowaliśmy. Warto więc posiadać pewien zapas czasowy, który będzie przeznaczony właśnie na takie niespodzianki.
Wyznacz czas na odpoczynek
Efektywne zarządzanie czasem w ciągu dnia nie może pomijać przerwy na odpoczynek dla umysłu i organizmu. Produktywność nie oznacza bowiem nieustannej pracy – uwzględnia także relaks oraz realizację własnych pasji, dzięki którym możemy pozostać zmotywowani i pełni sił. W szczególności nie powinniśmy zapominać o zdrowym śnie. Jest to ten aspekt naszego życia, który odpowiada za naszą wydajność oraz mobilizację. Warto więc wyposażyć się w wygodny materac umożliwiający komfortowy i wysokiej jakości wypoczynek. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200 na pewno znajdziesz swój wymarzony model!
Sztuka zarządzania czasem jest naprawdę kluczowa dla produktywnego i efektywnie spędzonego dnia, zarówno w pracy, jak i w czasie prywatnym. Dlatego też warto przyswoić sobie powyższe wskazówki, aby móc lepiej planować i delegować zadania, a tym samym lepiej wykorzystywać swój czas. Dzięki wprowadzeniu tego typu zasad do swojego życia z pewnością będzie ono bardziej satysfakcjonujące i zadowalające!
Przeczytaj także:
- Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze wygodnego materaca?
- Poduszka do spania – jaką wybrać?
- Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami snu?