W dzisiejszych czasach twarz jest naszą wizytówką. Jak się okazuje, na wywarcie pierwszego wrażenia często mamy jedynie 11 sekund! Warto zatem zainteresować się właściwą pielęgnacją skóry, a w przypadku mężczyzn – także brody. W tym celu z pewnością przyda nam się dobra maszynka do golenia. A jak ją wybrać?

Maszynka do golenia – elektryczna czy klasyczna?

Bez dwóch zdań, regularne golenie się zwykłą maszynką szybko wchodzi w nawyk, jednak dość uciążliwe. Decydując się na odpowiednią maszynkę do golenia, warto wiedzieć, że w przypadku zwykłej maszynki, tzw. jednorazówki, jesteśmy w stanie zgolić włos przy samej skórze. Są również tanie. Niestety, przyczyniają się do wielu podrażnień oraz bardzo łatwo się nimi zająć. Oprócz tego wymaga pędzla, żelu lub pianki, aby mogła gładko “ślizgać się” po skórze. Ciężko również wyczyścić ostrza, dlatego zaleca się częstą wymianę. Z drugiej strony golarka elektryczna nie powoduje żadnych zacięć, a jej zakup wiąże się z wieloletnim używaniem. Niestety, cena jest o wiele wyższa i należy o nią odpowiednio dbać. Zatem, czy golarka elektryczna jest lepsza od klasycznej? Tak naprawdę odpowiedź jest uzależniona od naszych idealnych preferencji i tego, czego oczekujemy. Jeśli chcemy całkowicie zgolić brodę oraz mieć idealnie gładką skórę, to warto postawić na klasyczną maszynę. W innym przypadku lepsza będzie golarka elektryczna, gdyż uchronimy swoją skórę od bolesnych ranek, a dodatkowo – będziemy w stanie udzielić satysfakcjonującą nas długość brody!

Golarka foliowa czy rotacyjna?

Jaka maszynka do golenia jest najlepsza?Na rynku dostępne są dwa rodzaje elektrycznych golarek męskich – foliowe i rotacyjne, inaczej głowicowe. W przypadku golarek foliowych, które są wyposażone w cienką folię metalową zwieńczona niewielkimi otworami, zarost dostaje się do środka, gdzie jest ściany przez ostrza. Typ ten sprawdzi się najlepiej przy zaroście rosnącym w jedną stronę, gdyż samo prowadzenie jest prostopadłe do folii. Jeśli chodzi o jej właściwości, to przede wszystkim goli bliżej ciała, jest nieco lepsza dla skóry wrażliwej oraz umożliwia golenie precyzyjne. Jeśli chodzi o golarki rotacyjne, to elementem tnącym są tutaj zazwyczaj dwa lub trzy pierścienie. Są widoczne w postaci foliowych blaszek, które układają się w okrąg. Ten typ urządzenia nie przycina zarostu tak blisko skóry, jednak z pewnością pozwala na szybkie zgolenie brody i to rosnącej w różnych kierunkach! Najlepiej zatem wykonywać tutaj ruchy koliste, które pozwolą na dokładne zgolenie wszystkich włosków. Warto również zaznaczyć, że typ ten sprawdzi się o wiele lepiej w przypadku gęstszych włosów. Oba te modele mają swoje charakterystyczne cechy, dlatego przy ich wyborze liczy się przede wszystkim idealne dopasowanie do naszych aktualnych potrzeb.

Tryb zasilania – czy ma znaczenie?

Każdy mężczyzna chce wyglądać w sposób nienaganny niezależnie od sytuacji. Nic zatem dziwnego, że w podróż zawieramy maszynę do golenia. Nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca oraz nie obciąża bagażu. Jeśli jednak dużo podróżujemy, to w przypadku golarki elektrycznej warto wziąć pod uwagę mobilność. Oznacza to, że do wyboru mamy dwa sposoby zasilania. Pierwszym z nich jest zasilanie sieciowe. Oznacza to, że urządzenie musi być podłączone do prądu. Korzystanie z takiej maszynki eliminuje obawy o wyczerpanie się baterii, a także daje nam większa moc. Niestety, nie zawsze mamy pod ręką w łazience źródło prądu w postaci gniazdka. Może się również zdarzyć tak, że nasze urządzenie wymaga większego napięcia, niż jest w dostępne w danym miejscu. Co prawda droższe modele mogą dopasować swoje działanie do napięcia, jednak w tańszych nie zawsze jest to możliwe. Drugim typem jest natomiast golarka akumulatorowa. Sprawdzi się ona przede wszystkim u osób, których zarost nie wymaga zbyt częstej i długiej pielęgnacji. Co prawda, mają mniejsza moc, jednak nie musimy się martwić o ich ładowanie! Pamiętajmy jednak, że akumulator nie jest wieczny i również należy go po pewnym czasie naładować!

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wybieraniu maszynki do golenia?

Znamy już podstawowe kryteria zakupu dobrej maszynki do golenia. Jednak istnieje o wiele więcej parametrów, które należy uwzględnić przy jej wyborze! Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na:

  • moc urządzenia – zależy od niego skuteczność golarki, dlatego najlepiej wybierać modele o minimalnej mocy 60 W,
  • czas ładowania w przypadku golarki bezprzewodowej – jeśli nie chcemy ładować urządzenia przy każdym użyciu, to warto postawić na model, który wyróżnia się długim czasem pracy na jednym ładowaniu,
  • dodatkowe funkcje – dzięki nim korzystanie z urządzenia jest wygodniejsze.

Bez dwóch zdań, każda maszynka do golenia jest inna. Zależy to od producenta i marki, dlatego warto wziąć pod uwagę różne modele. Wynika to z faktu, iż mogą posiadać pożądane przez nas cechy, takie jak wodoodporność. Dzięki temu możemy golić się nawet pod prysznicem! Inną kwestią są dodatkowe końcówki, takie jak trymer, które umożliwiają modelowanie zarostu oraz wąsów. Pamiętajmy jednak, że urządzenie to ma nam służyć, a więc musi być dopasowane do potrzeb oraz oczekiwań użytkownika. Jego wybór można porównać do wyboru ubrania czy materaca do spania – obie te kwestie wymagają zastanowienia się oraz uwzględnienie indywidualnych preferencji.

Jak prawidłowo dbać o maszynkę do golenia?

Odpowiednia pielęgnacja maszynki do golenia sprawi, że urządzenie to będzie służyć nam o wiele dłużej w sposób bezawaryjny. Przy goleniu na sucho wiele włosków może osadzać się na ostrzu, dlatego warto je regularnie wyjmować oraz płukać pod bieżącą wodą. W ten sposób nasza twarz nie będzie narażona na powstawanie stanów zapalnych. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na model wodoodporny, to wystarczy tylko opłukać ich głowice. Jest to spore ułatwienie, gdyż nie trzeba wyjmować części tnących. Jeśli chodzi o same ostrza, to mogą one zużywać się w różnym stopniu. Wpływa na to przede wszystkim częstotliwość używania oraz grubości włosków, które znajdują się na twarzy. Oznacza to, że osoby z gęstą brodą lub szybko rosnącymi włosami będą zmuszone o wiele częściej je wymieniać. Według specjalistów w optymalnych warunkach tarcze tnące lub folie najlepiej wymieniać raz w roku. Pamiętajmy o tym również wtedy, gdy zauważymy, że ostrze jest tępe. Jego dalsze użytkowanie może skutkować podrażnioną skórą, a także powodować oparzenia i zwiększać ryzyko wrastania włosków lub „guzków po brzytwie”.

Każdy mężczyzna lubi dbać o swoją twarz, a zwłaszcza brodę. Dobra golarka pozwoli nam na jej uporządkowanie, dzięki czemu będzie się dobrze prezentować. Co więcej, stanowi ważny element w codziennej pielęgnacji brody!

Przeczytaj także: Jak wyprać kołdrę? Poznaj kilka praktycznych porad!