Dla wielu osób alergia to powód nieprzespanych nocy, a także trudności z regeneracją organizmu. W Polsce uczulenia dotykają około 40% społeczeństwa, a do najważniejszych objawów alergii można zakwalifikować katar, kaszel, problemy z oddychaniem. Jednym z doskonałych rozwiązań dla osób z uczuleniami są materace antyalergiczne.
Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?
Spokojne przespanie całej nocy to marzenie wielu alergików, a jednocześnie wyzwanie. Przyczyną trudności z zasypianiem są alergeny, obecne w środowisku osoby śpiącej. Wśród tych alergenów można wyróżnić kurz, roztocza, bakterie oraz różnorodne pyły, obecne w sypialni, a także w samym materacu, jego pokrowcu i pościeli. Materac dla alergika różni się od standardowego przede wszystkim zastosowanymi materiałami oraz technologiami. Materace antyalergiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wyciszyć objawy alergii oraz zredukować ryzyko pojawienia się symptomów takich jak kaszel, katar, ból głowy, trudności z oddychaniem, skórne uczulenia. Warto zaznaczyć, że materace dla alergików są stworzone z myślą o osobach, które nie mogą zasnąć i spokojnie spać przez kurz, roztocza, drobnoustroje i bakterie. Właśnie dlatego modele antyalergiczne są zwykle wyposażone w nowoczesne i innowacyjne technologie, na przykład specjalne profilowania i wcięcia we wkładzie, zapewniające optymalny przepływ powietrza i zwiększające higienę snu. Dodatkowo materac antyalergiczny posiada zwykle specjalny pokrowiec antybakteryjny, który minimalizuje ryzyko pojawienia się uczuleń skórnych i wziewnych. Modele dla alergików zostały także poddane specjalnym badaniom dermatologicznym i posiadają certyfikaty oraz atesty. W ten sposób użytkownicy mogą być pewni, że objawy ich alergii na pewno się nie nasilają, a możliwe, że zostaną zostaną w znacznym stopniu zmniejszone. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku osób z uczuleniami nie należy wybierać materacy wykonanych z materiałów naturalnych, takich jak wełna, gryka, trawa morska, końskie włosie. To właśnie takie substancje działają alergizująco. Polecane są za to modele wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, a także materace lateksowe. Warto zaznaczyć, że różnice między materacem antyalergicznym i standardowym są na tyle znaczące, że można wyróżnić następujące zalety modeli dla alergików:
- mniejsze ryzyko pojawienia się objawów alergii, a także rozwoju uczulenia,
- spokojny sen dla alergika oraz łatwiejszy proces zasypiania,
- małe ryzyko wystąpienia chorób skórnych,
- takie modele są odpowiednie nie tylko dla osób dorosłych, w wieku średnim, ale także dzieci, nastolatków, seniorów,
- materace antyalergiczne są wykonane z trwałych materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu są wytrzymałe, a także bardzo wygodne i przynoszą ulgę dla kręgosłupa.
Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?
W sklepach stacjonarnych, na przykład w Siemianowicach, a także w sklepach internetowych, znaleźć można trzy główne rodzaje materacy antyalergicznych. Można wyróżnić następujące typy modeli:
- Materace antyalergiczne piankowe to doskonały wybór dla osób uczulonych, ponieważ pianka ma otwartokomórkową budowę, przepuszcza powietrze i zapewnia wysoki poziom wentylacji. Niektóre modele mają nawet specjalną kratkę wentylacyjną, zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza. Dla alergików polecane są materace piankowe termoelastyczne i wysokoelastyczne.
- Materace antyalergiczne lateksowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku osób uczulonych, ponieważ takie modele są odporne na kurz, pleśń, bakterie. Warto zaznaczyć, że najlepszy dla alergików jest lateks syntetyczny, a nie naturalny. Oczywiście osoby uczulone na lateks, powinny unikać tego typu materacy i zdecydować się na zakup modelu piankowego. Należy jednak pamiętać o tym, że wśród alergików tylko około 0,5% to osoby uczulone na lateks. Ten materiał ma za to doskonałe właściwości przepuszczania powietrza, zapewniania wysokiego stopnia higieny i odpowiedniego klimatu w sypialni. Materace lateksowe zmniejszają także siłę i częstość występowania alergii, ponieważ nie dopuszczają kurzu i roztoczy do osoby śpiącej.
- Materace antyalergiczne z pokrowcem antybakteryjnym, czyli doskonałe rozwiązanie dla osób z uczuleniami skórnymi, podatnymi na roztocza i bakterie w pokrowcu. Materac powinien być oczywiście wykonany z pianki lub lateksu, natomiast pokrowiec powinien mieć właściwości antybakteryjne.
Jak wybrać materac dla alergika?
Wybierając materac dla alergika, warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, na przykład w Siemianowicach i zobaczyć na żywo różne modele. Warto jednak także skorzystać z zakupów internetowych, które są bezpieczne, wygodne i bardzo komfortowe. Na uwagę zasługują modele materacy antyalergicznych marki Hilding. Jest to renomowany producent materacy, który sprzedaje swoje produkty także stacjonarnie, na przykład w takich sklepach jak IKEA i Agata Meble. Decydując się na zakup materaca antyalergicznego, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- wypełnienie, przy czym najlepsze są modele piankowe i lateksowe,
- typ pokrowca, a także możliwość prania go w 60 stopniach Celsjusza, aby zlikwidować bakterie, roztocza i alergeny na jego powierzchni,
- sprawdzenie, czy materac posiada odpowiednie certyfikaty i atesty, a także, czy został przebadany w laboratorium pod względem dermatologicznym.
W ofercie marki Hilding warto zwrócić uwagę na model Hilding Salsa, który jest piankowy i termoelastyczny. Do najważniejszych cech tego modelu można zakwalifikować następujące:
- model antyalergiczny, który nie zawiera substancji zwiększających ryzyko alergii,
- certyfikat Oeko-Tex, przyznawany produktom bezpiecznym dla zdrowia,
- certyfikat AEH, wskazujący na wysoką ergonomię i trwałość produktu, a także na odpowiedni klimat i higienę, a te dwa ostatnie elementy są szczególnie ważne dla alergików,
- model dwustronny, a więc odwracalny, dzięki czemu zapewniona jest lepsza wentylacja i wysoki poziom higieny,
- materac posiada specjalne nacięcia i profilowania we wkładzie, zapewniające optymalny przepływ powietrza,
- możliwość wyboru jednego z dwóch pokrowców: Tencel (naturalny, antyalergiczny, wykonany z włókien wiskozowych, kontroluje poziom wilgotności materaca) lub Velvet (miękki, naturalny w dotyku, posiada technologie Purotex, która polega na wyzwalaniu mikrokapsułek z probiotykami, które zwalczają kurz i alergeny),
- pokrowiec można zdjąć i prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.
Warto pamiętać o tym, że materac dla alergika powinien być wykonany z materiałów takich jak pianka lub lateks. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę certyfikaty, zastosowane technologie oraz rodzaj pokrowca. Odpowiedni model zapewni alergikowi zdrowy i spokojny sen.