Trądzik to choroba cywilizacyjna, która dotyka zdecydowaną większość społeczeństwa, a w szczególności osób w młodym wieku. Choć rozwiązań na ten problem nie brakuje, to mimo wszystko nadal niektórzy prowadzą przegraną walkę z trądzikiem. Z czego może wynikać to zjawisko? Chcąc pozbyć się niedoskonałości, najczęściej zwracamy uwagę na najbardziej powszechne czynniki, które teoretycznie mają największy wpływ na stan naszej skóry. Jednakże zapominamy, że nasze organizmy się od siebie różnią i źródłem problemu mogą stać się także mniej oczywiste kwestie. W tym artykule dowiesz się, co być może pogłębia Twój problem z trądzikiem.
Twoja dieta jest nieodpowiednia
Znasz powiedzenie “jesteś tym, co jesz”? Niestety w temacie trądziku jest ono jak najbardziej adekwatne. Nasza skóra jest bowiem odbiciem naszej codziennej diety i tego, co spożywamy. Jeśli bazujemy na wysokoprzetworzonych, tłustych i słodkich produktach, nasza skóra wydzielana nadmiar sebum, a to przyczynia się do powstawania niedoskonałości, w tym trądziku. Podobnie może być w przypadku spożywania produktów mlecznych, choć nie jest to stała zasada. Produkty mleczne zawierają bowiem hormony stymulujące gruczoły łojowe, co przyczynia się do nasilania trądziku u niektórych osób. Dlatego też wiele specjalistów zaleca, aby wykluczyć z diety nabiał i obserwować zmiany na skórze. W niektórych przypadkach problem może stanowić również spożywanie produktów ostrych czy np. czekolady, która jest nie tylko produktem mlecznym, ale także słodkim i nierzadko wysokoprzetworzonym.
Często się stresujesz
Czy wiedziałeś, że stres również może powodować trądzik? Jeśli więc zmagasz się z trądzikiem, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jak często zmagasz się także ze stresem. Jak to jest jednak możliwe, że stres powoduje niedoskonałości skórne? Gdy mamy do czynienia ze stresem, nasz organizm wytwarza większe ilości hormonów, takich jak kortyzol, które z kolei mogą zwiększać produkcje sebum i przyczyniać się do powstawania trądziku. Negatywny wpływ stresu na nasz organizm jest zresztą udowodniony naukowo, a niekorzystne zmiany mogą pojawiać się nie tylko w postaci trądziku, ale także przykładowo w postaci wypadających włosów. Zadbaj zatem o to, aby na co dzień jak najrzadziej towarzyszył Ci stres, a z pewnością pozbędziesz się problemów skórnych.
Twoja skóra ma kontakt z brudnymi powierzchniami
Jeżeli toczymy uciążliwą walkę z trądzikiem, często skupiamy się na prawidłowej higienie i pielęgnacji twarzy, a także sięgamy po silne środki przepisywane przez dermatologów, takie jak izotek. Takie rozwiązania może i są na pewien sposób skuteczne, lecz po czasie możemy zauważyć, że jednak trądzik nawraca lub nie jest całkowicie wyleczony. O czym więc być może zapominamy? Przede wszystkim nie zwracamy uwagi na fakt, że nasza skóra często ma styczność z brudnymi powierzchniami. Siedliskiem zanieczyszczeń nierzadko jest ręcznik do twarzy, a jeszcze gorszym rozwiązaniem jest używanie jednego ręcznika do całego ciała. Rzadko wymieniany ręcznik jak najbardziej może powodować niedoskonałości. Powinniśmy być na to uczuleni, w szczególności jeśli chodzi o higienę twarzy. Najlepiej jest sięgać po czysty ręcznik przy każdym myciu, a jeszcze efektywniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z ręcznika papierowego. Podobnie jest w przypadku rzadko pranej poszewki od poduszki. To jednak z poduszką nasza twarz ma największy kontakt, więc powinniśmy często zmieniać najlepiej całą pościel w swoim łóżku. Trudno bowiem zaprzeczyć, że kołdrą przykrywamy się zazwyczaj aż po samą brodę. Co ciekawe, trądzik może także powodować rozmawianie przez telefon. W jaki sposób? Rozmawiając przez telefon, trzymamy go przy samym policzku, a ekran telefonu posiada o wiele więcej bakterii, niż nam się to wydaje. Dlatego też najlepiej jest rozmawiać w trybie głośnomówiącym lub trzymać aparat w taki sposób, aby ekran nie dotykał naszej twarzy. Poza tym starajmy się regularnie dezynfekować swój telefon, gdyż znajdujące się na nim bakterie w pierwszej kolejności przechodzą na nasze ręce.
Oprócz regularnej wymiany pościeli w łóżku, pamiętajmy także o dobrze odpowiedniego materaca, który zapewni nam wysokiej jakości sen. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200 znajdziesz modele, które doskonale będą pasować do łóżek w rozmiarze 100×200.
Używasz za dużo kosmetyków
Odpowiednia pielęgnacja to naprawdę ważny aspekt walki z trądzikiem. Z drugiej strony jednak może okazać się, że przykładamy jej zbyt dużą uwagę, a nawet stosujemy nadmiar kosmetyków, który tylko pogarsza nasz problem. Niestety nie zawsze większa ilość produktów do pielęgnacji idzie w parze ze skutecznością. Nadmiar kosmetyków może prowadzić do przesuszenia skóry, co z kolei wiąże się ze zwiększoną produkcją sebum i powstawaniem niedoskonałości. Często jest też tak, że niektóre produkty wykluczają siebie nawzajem i w ten sposób szkodzą skórze. Ważne jest również to, aby prawidłowo dobierać kosmetyki do swoich potrzeb i wymagań. Zła pielęgnacja może zdecydowanie pogłębiać trądzik.
Nie myjesz rąk
Nie ma co ukrywać, że w ciągu dnia wiele razy dotykamy twarz rękoma. Podpieramy się, przecieramy oczy , drapiemy się. Te wszystkie działania tylko szkodzą naszej skórze, w szczególności gdy zapominamy o myciu rąk. Po całym dniu na ich powierzchni potrafi się zgromadzić naprawdę dużo brudu. Dotykamy przecież różnych rzeczy, chwytamy za klamki w przestrzeni publicznej, korzystamy z toalety. Teraz wyobraźmy sobie, że wszystkie te bakterie lądują prosto na naszej twarzy. Niezbyt optymistyczna sprawa. Dlatego też należy myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety i po każdym powrocie do domu. Mycie rąk powinno nam wejść w nawyk, a doskonale byłoby, gdybyśmy również ograniczyli kontakt naszych dłoni z twarzą.
Trądzik to prawdziwie kłopotliwy problem, który może być nasilany przez wiele czynników, nie zawsze oczywistych na pierwszy rzut oka. To doskonale, że w przypadku tego problemu korzystamy z pomocy dermatologa czy staramy się zadbać o właściwą pielęgnację skóry, jednakże zapominamy o innych kwestiach, które mogą mieć tutaj największe znaczenie. Zwracajmy zatem uwagę nie tylko na oczywiste przyczyny, ale także na te, które mogą być mniej widoczne.
Przeczytaj także:
- Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze wygodnego materaca?
- Rodzaje materacy – krótki przewodnik po rodzajach i charakterystyce materacy
- Łóżko bez zagłówka, czyli bez oparcia. Czy warto takie łóżko kupić?