Starość to etap życia, który z całą pewnością dosięgnie każdego z nas – Ciebie również. Niezależnie od tego, czy jesteś młody, czy starszy, temat starości na pewno Cię w jakiś sposób fascynuje, budzi lęk oraz ma wiele tajemnic. Starość to czas, kiedy bardzo dużo się zmienia w naszym życiu i niekoniecznie wszystko możemy łatwo zaakceptować. W poniższym artykule dowiesz się, jak zmienia się skóra, twarz i ciało osoby starszej oraz, jakie dolegliwości zdrowotne mogą mu towarzyszyć w tym okresie życia. Jeśli Cię zainteresowaliśmy, to koniecznie czytaj dalej!
Co dzieje się ze skórą, twarzą, ciałem oraz włosami osoby w starszym wieku?
Każdy z nas może zauważyć, że osoby starsze mają swój własny specyficzny wygląd. Ich skóra się marszczy, a włosy siwieją, ale dlaczego tak się dzieje? Jakie procesy tam zachodzą. O tym przeczytasz poniżej!
- skóra – proces starzenia się skóry oznacza ogólne pogorszenie jej wyglądu oraz utratę funkcji fizjologicznych. Wraz z wiekiem spada ilość niektórych komórek, takich jak fibroblasty, melanocyty i keratynocyty, zmniejsza się również liczba włókien kolagenu i elastyny. Te zmiany powodują, że na skórze osoby starszej pojawiają się zmarszczki, bruzdy i zmiany barwnikowe. Te ostatnie można szczególnie zauważyć na twarzy oraz dłoniach seniora. Osoby starsze mają również dużo mniejszą elastyczność skóry oraz rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą pękać i tworzyć tzw. „pajączki”.
- twarz – twarz seniora całkowicie się zmienia. Jej kształt przechodzi do trójkątnego, co kompletnie zmienia jej proporcje. Proces starzenia się twarzy trwa ogólnie bardzo długo, jest to wielopoziomowy stan, który dotyczy wielu różnych tkanek. Na samym początku obejmuje skórę, która staje się wiotka, sucha i pokryta zmarszczkami oraz przebarwieniami. Później tkanka podskórna staje się cieńsza i przemieszcza się w dół. W starszym wieku pojawia się również zanik czerwieni wargowej, co oznacza, że usta osoby starszej stają się bardziej blade. Czubek nosa z kolei zaczyna opadać. Jeśli chodzi o mięśnie, to stają się one dużo cieńsze, kości twarzoczaszki się przebudowują, co sprawia, że całkowicie zmieniają się proporcje i wygląd twarzy. Z tego też powodu, wiele osób starszych nie jest podobnych do siebie sprzed wielu lat.
- ciało – osoby starsze mają zazwyczaj mniej centymetrów wzrostu, niż w latach młodzieńczych. Ich waga i sylwetka również ulegają zmianom, ponieważ mogą znacznie przytyć lub schudnąć. Jest to spowodowane przyjmowanymi lekami oraz działaniem układu pokarmowego. Osoby starsze bardzo często nieświadomie ograniczają spożywanie posiłków lub wręcz przeciwnie – jedzą znacznie więcej, niż wcześniej, co również może wpłynąć na wygląd ich sylwetki. Ciało osoby starszej staje się ogólnie mniej wytrzymałe na długie spacery czy inną aktywność fizyczną, która jeszcze kilka lat wcześniej nie sprawiała im żadnych problemów.
- włosy – osoby starsze prawie zawsze siwieją, choć zdarzają się rzadkie przypadki, że jednak do końca życia mają swój naturalny kolor włosów. Siwienie jest nieodwracalnym procesem fizjologicznym, który polega na dużych zmianach zachodzących bezpośrednio w cebulkach włosów. Melanina, czyli naturalny pigment włosa, traci z wiekiem seniora swoją intensywność w macierzu włosa, gdzie jest wytwarzany. Komórki melanocytowe, odpowiedzialne za produkcję melaniny, z czasem przestają wytwarzać wystarczającą jej ilość i w rezultacie włosy osoby starszej stają się siwe, czyli mówiąc inaczej bezbarwne.
Choroby wieku starczego
Osoby starsze bardzo często chorują na charakterystyczne choroby, które wszystkim kojarzą się właśnie z tym wiekiem. Jakie dolegliwości do nich należą?
- choroba Parkinsona – jest to zwyrodnienie struktur mózgu o nieznanej dotąd przyczynie. Choroba Parkinsona charakteryzuje się występowaniem asymetrycznych objawów, nawet, wtedy kiedy obejmują one już całe ciało. Początkowo u osoby chorej można zauważyć okresowe drżenie rąk, mikrografię, czyli pisanie bardzo małymi literami, zaczepianie jedną nogą o nierówności podłoża czy brak balansowania rękami podczas chodzenia. Kiedy choroba Parkinsona rozwinie się, to u chorego można zauważyć jeszcze bradykinezję, czyli spowolnienie ruchowe i wykonywanie wszystkich codziennych czynności w spowolnionym tempie. Poza tym drżenie rąk zmienia się w drżenie całego ciała, nawet w stanie spoczynku, czyli wtedy, kiedy osoba starsza nic nie robi. Dodatkowo zauważalna jest również sztywność mięśniowa oraz niestabilność postawy.
- demencja starcza – inaczej nazywana jest otępieniem starczym. Jest to grupa objawów, która związana jest z pogorszeniem się funkcji poznawczych seniora. Demencja może mieć wiele objawów, a najczęściej pojawiają się duże wahania nastrojów, urojenia, problemy z koncentracją, zaniki pamięci oraz zaburzenia snu. Osoba starsza ma również problem z właściwą oceną sytuacji, ma zaburzenia mowy oraz zaburzenia orientacyjno-przestrzenne.
- reumatyzm – u osób starszych bardzo często występuje również reumatyzm, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów. Reumatyzm postępuje z wiekiem, a pierwszymi objawami tej choroby są po prostu bóle stawowe. Później dochodzi trzeszczenie stawów, ograniczenie ich ruchomości, a finalnie problemy z poruszaniem się. Do tych objawów mogą dołączyć wyrośla kostne, torbiele podchrzęstne i stwardnienia. W zaawansowanym stadium choroby stawy są bardzo powykrzywiane.
Teraz z całą pewnością już wiesz, co dzieje się z ciałem osoby starszej podczas starzenia. Jest to bardzo specyficzny okres w życiu każdego człowieka, do którego należy się przyzwyczaić. Pamiętaj również, że osoby starsze potrzebują znacznie więcej odpoczynku i snu, aby zregenerować swoje siły. My polecamy zainwestować w materac o wymiarach 90×190 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/116-materace-90×190. Taki rozmiar łóżka sprawi, że seniorowi z pewnością będzie wygodnie.