W sklepach internetowych i stacjonarnych coraz częściej znajdziemy kolorowe kalendarze i planer. Jednak, czym one tak naprawdę są? Jak się okazuje, te niepozorne zeszyty są wykorzystane do skutecznej organizacji czasu. Możemy w nich notować ważne wydarzenia czy czynności, które mamy wykonać. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli. A co warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Jak wybrać dobry plan i kalendarz?

Przychodzi ten czas, kiedy to chcemy zakupić planer. Łączy ona w sobie zarówno kalendarz, jak i notatnik, dzięki czemu niezwykle łatwo jest zapanować nad dostępnym czasem. Jednak, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze, aby był idealnie dopasowany do naszych potrzeb? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • datę, gdyż na rynku znajdują się planery datowane (w formie kalendarza) oraz niedatowane (z możliwością wpisania daty),
  • oprawkę, która może być książkowa lub spiralowa,
  • rodzaj planera, ponieważ dostępne są m.in. plenery ślubne, podróżnicze czy akademickie.

W jaki sposób prowadzić planer?

Planer i kalendarz - jak wybrać ten idealnyMamy już wybrany model planera lub kalendarza. Teraz pozostaje pytanie, jak go właściwie prowadzić. W zasadzie zależy to głównie od trybu życia oraz ilości zadań, jakie czekają na nas każdego dnia. Z uwagi na to wyróżnia się cztery typy, które należy dopasować do siebie.

Planer dzienny

Planer dzienny to najlepszy wybór dla osób, które planują dużo notować. Najczęściej czynność ta wynika z wielu codziennych obowiązków. Z uwagi na to ma dużo kartek, a każda z nich jest przeznaczona na jeden dzień. Można tam zapisywać również cytaty lub inne rzeczy, o których chcemy pamiętać.

Planer tygodniowy

Planer tygodniowy pozwala nam dokładnie zaplanować cały tydzień. Sprawdza się przede wszystkim u dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym, jednak nie tylko. Możemy tutaj postawić na planery w formie rozkładówki, czyli jednej tydzień znajduje się na jednej stronie. Prowadzenie go nie jest skomplikowane – wystarczy usiąść w niedzielę i zaplanować wszystko na kolejny tydzień!

Planer miesięczny

Planer miesięczny daje nam możliwość rozplanowania danych zadań w perspektywie całego miesiąca. Świetnie sprawdzą się u osób, które mają wiele obowiązków i chcą mieć je wszystkie pod kontrolą. Z uwagi na to sprawdzi się idealnie dla uczniów, studentów czy pracowników biurowych. Możemy go wydrukować i powiesić w okolicy biurka.

Planer roczny

Planer roczny pozwoli nam z grubsza zaplanować cały przyszły rok. Urlop, wyjazd, szkolenia, schemat nauki do egzaminów czy umawianie klientów (np. przez makijażystów, fryzjerów czy DJ-ów) – istnieje wiele zastosowań, które tak naprawdę zależą od naszej pracy.

Jak wytrwać w planowaniu kolejnych dni?

Kupujemy planer i początkowo podchodzimy z entuzjazmem do zmian, jakie mogą nas czekać. Niestety, u wielu osób z czasem pojawia się demotywacja oraz powrót do starych nawyków. Jak temu zapobiec i jak wytrwać w planowaniu kolejnych dni, tygodni i miesięcy?

Postawmy na konkretne cele w ciągu dnia

Cel w plenerze powinien być jasno określony i sprecyzowany. Jest to niezwykle ważne, gdyż planując np. cały tydzień lub miesiąc z wyprzedzeniem, w ostatnich dniach możemy zapomnieć, co tak naprawdę mieliśmy wówczas na myśli.

Planujemy szczegółowo

Zanim coś zapiszemy – zastanówmy się dwa razy. Nasz plan powinien być realny do wykonania, ale także zawierać wszystkie czynności, które w danym dniu muszą być zrobione.

Bądźmy elastyczni

Nie ma co ukrywać – plany mogą ulec zmianie. Właśnie dlatego planując, uwzględniamy nadmiar czasu. Jeśli nic nam nie wypadnie, to wykorzystajmy ten czas na dodatkowy odpoczynek i regenerację!

Wyśpij się

Czasem jesteśmy zbyt zmęczeni na wykonanie wszystkich zaplanowanych przez siebie rzeczy. Właśnie dlatego już dziś zadbajmy o zdrowy sen! Podstawą jest wyposażenie łóżka w komfortowe materace Hilding, które są dostępne na www.hilding.pl. Oprócz tego takie modele jak Hilding Cha-Cha znajdziemy także w sklepie internetowym Senna Materace.

Skrupulatnie wszystko notujemy

Czasem warto zanotować nawet drobne czynności, których wykonanie zajmie nam mniej, niż pięć minut. Jest to ważne zwłaszcza na początku, gdy wraz z każdym odchudzonym zadaniem czujemy się bardziej produktywni. Wiąże się to również ze zwiększeniem poziomu satysfakcji.

Planer i kalendarz pozwala na organizację czasu oraz życia. Pozwala na zapisywanie różnych wydarzeń oraz monitorowanie istotnych kwestii, takich jak nawyki żywieniowe, cele finansowe, postępy czy nawyki.