Wakacje nad morzem z całą rodziną mogą okazać się niezapomnianą przygodą. Jednak bardzo ważne jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas pobytu na plaży. Jakie są najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku?

Baza noclegowa — dlaczego jest ważną częścią urlopu?

O bezpieczeństwo warto zadbać jeszcze przed wyjazdem. Bardzo duże znaczenie ma wybór miejsca noclegowego. Powinno znajdować się w bezpiecznej okolicy, a najlepiej również w niedalekiej odległości od plaży. Kluczowe znaczenie ma droga z hotelu nad morze. Należy unikać konieczności przechodzenia przez ruchliwe drogi i ulice, na których panuje intensywny ruch. Zdecydowanie wygodniejsze — w szczególności podczas wyjazdu z małymi dziećmi — będzie wybranie noclegu, z którego na plażę prowadzi kameralna ścieżka lub deptak przeznaczony dla pieszych. Wyjeżdżając na wczasy z całą rodziną, warto upewnić się, że wyposażenie pokoi jest zgodne z zasadami BHP. Dobrym pomysłem będzie też zwrócenie uwagi na materace, w które wyposażono łóżka. Ta kwestia jest ważna dla starszych członków rodziny, którzy powinni spać na materacach wysokiej jakości — takich jak https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 – aby uniknąć dyskomfortu i ewentualnego bólu pleców. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym grozi spanie na źle dobranym materacu, przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/57_czym-grozi-spanie-na-zle-dobranym-lub-starym-materacu.

Rodzinne wakacje nad morzem — zadbaj o bezpieczeństwoCo zabrać na rodzinne wakacje nad morzem?

Aby zadbać o bezpieczeństwo nad morzem, warto dobrze spakować walizkę. Co przyda się na wczasach? Z pewnością strój kąpielowy i obuwie. Ten drugi element jest szczególnie ważny dla osób, które wybierają się do krajów, w których są kamieniste plaże, a w wodzie występują jeżowce. Wtedy chodzenie i kąpanie się na boso może skończyć się koniecznością wizyty w szpitalu. Z kolei jadąc na wakacje z dziećmi, koniecznym elementem wyposażenia są zabawki wodne. Są nieocenione podczas kąpieli z maluchami i pod warunkiem prawidłowego dopasowania do wieku, znacznie zwiększają bezpieczeństwo na plaży. Elementem, który koniecznie powinien znaleźć się na liście rzeczy do zabrania, jest apteczka! Leki przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, plastry i środki dezynfekujące mogą okazać się potrzebne w każdej chwili.

Wyjście na plażę — najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Rodzinny wypoczynek na plaży może być doskonałą okazją do relaksu. Jednak warunki wiążące się z pływaniem w otwartym zbiorniku wodnym i wielogodzinnym przebywaniu na słońcu, mogą okazać się zagrażające. Jakich zasad warto przestrzegać, aby uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw?

  • Wybór plaży — najlepszym pomysłem będzie wybranie się na plażę strzeżoną. Takie rozwiązanie gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa.
  • Kąpiel w wyznaczonych strefach — strefy dozwolone są zazwyczaj oznaczone bojami lub flagami. Pływanie w tych miejscach minimalizuje ryzyko natrafienia na silne prądy. Konieczne jest też zwracanie uwagi na głębokość wody w danym miejscu.
  • Towarzystwo — bezpieczeństwo zwiększa przebywanie w towarzystwie. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, których pod żadnym pozorem nie należy zostawiać samych podczas pobytu na plaży.
  • Unikanie alkoholu — alkohol to czynnik, który w ogromnym stopniu zwiększa niebezpieczeństwo — zarówno wypadku w wodzie, jak i udaru słonecznego. Będąc na plaży, pod żadnym pozorem nie powinno się pić napojów alkoholowych.
  • Ochrona przeciwsłoneczna — warto zaopatrzyć się w kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UV.
  • Obuwie — wiele osób uwielbia chodzenie w piasku na boso. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zaopatrzenie się w klapki, dzięki którym zniwelowane zostanie ryzyko wbicia się czegoś w stopę.

Ochrona przed słońcem — o czym pamiętać?

Pierwszym krokiem zmierzającym ku skutecznej ochronie przeciwsłonecznej jest zaopatrzenie się w krem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej. Minimalna wartość SPF to 30, ale w wyjątkowo słoneczne dni najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kosmetyków z SPF 50. Krem należy nałożyć przynajmniej 30 minut przed udaniem się na plaże i uzupełniać go co 3 godziny. W przypadku częstych kąpieli — czas ten można skrócić do 2 godzin. Równie ważne jest nakrycie głowy oraz zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne. Okulary powinny blokować nie tylko promieniowania UV, ale również UVA i UVB. Obecnie w sklepach można spotkać odzież chroniącą przed promieniowaniem UV, która staje się coraz bardziej popularna. Warto zaopatrzyć w nią w szczególności dzieci. Długotrwałe przebywanie na słońcu wymaga też picia odpowiednich ilości wody. Podczas plażowania standardowo wskazywane 2 litry na dzień to zdecydowanie za mało! Dobrym pomysłem będzie też zabranie ze sobą parasola i parawanu, aby w każdej chwili mieć możliwość schowania się do cienia. Osoby wyjątkowo wrażliwe na słońce powinny unikać przebywania na plaży — oraz w innych nasłonecznionych miejscach — w godzinach między 10:00, a 16:00.

Wakacje nad morzem — nie tylko plaża!

Wakacje nad morzem to nie tylko plażowanie. Szczególnie podczas pobytu z dziećmi, dużą ilość czasu może zajmować korzystanie z atrakcji turystycznych dostępnych w danej miejscowości, spacerowanie czy jeżdżenie rowerem. Bez względu na plan dnia, najmłodsi członkowie rodziny powinni zawsze pozostawać pod nadzorem. Miejsca przepełnione turystami mogą okazać się naprawdę niebezpieczne, a w tłumie osób bardzo łatwo można stracić pociechę z oka. Korzystając z rowerów czy gokartów, zawsze warto ubierać kask.

Wybierając się nad morze, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dotyczą one nie tylko kąpieli w wodzie! Bardzo ważne jest dbanie o ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz nadzorowanie dzieci podczas korzystania z różnych atrakcji.

Przeczytaj także:

  1. Materace hybrydowe — pytania i odpowiedzi
  2. Przewodnik po materacach piankowych
  3. Materace ekologiczne — jaki model wybrać?