Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Codziennie miliony osób na świecie sięga po kubek z kawą, aby dobrze zacząć dzień. Jednak czy jest to odpowiednie podejście? Opinie na temat kawy i jej wpływu na nasze zdrowie są bardzo zróżnicowane. Czy kawa jest dobra dla zdrowia? Dowiedz się więcej! 

Jak działa na nas kawa? 

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że kawa, a właściwie to obecna w niej kofeina, ma na nas pobudzający wpływ. Dodaje nam energii, mobilizuje do działania, pomaga uporać się z sennością czy zmęczeniem. W jaki sposób to następuje?

Działanie kawy wynika z tego, że kofeina ma właściwości pobudzające. W naszym organizmie dzieli się na takie związki jak paraksantyna, teobromina, która pobudza aktywność serca czy teofilina, rozluźniająca mięśnie gładkie. Co więcej, kofeina wpływa na produkcję adrenaliny. To między innymi te elementy sprawiają, że po wypiciu kawy mamy więcej energii. Co ciekawe, taki efekt nie będzie zauważalny u każdego – niektóre osoby zmagają się z nadwrażliwością na kofeinę, która powoduje, że doświadczamy nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kołatanie serca, rozdrażnienie, niepokój, ból głowy, drżenie ciała czy nadmierne pobudzenie. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, może to zwiastować nadwrażliwość na kofeinę.

Właściwości kawy 

Poza wspomnianym pobudzeniem kawa posiada również wiele innych właściwości. Korzyści, jakie daje picie kawy to między innymi:

  • Czy kawa jest dobra dla zdrowia?pobudzenie metabolizmu,
  • zmniejszenie ryzyka chorób serca,
  • zwiększenie koncentracji i pamięci,
  • opóźnienie procesów starzenia,
  • zmniejszenie uczucie zmęczenia i senności,
  • zapobieganie chorobom układu krążenia,
  • zmniejszenie ryzyka cukrzycy,
  • dostarczenie antyoksydantów,
  • zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.

Kawa wykorzystywana jest również w produkcji kosmetyków. Możemy spotkać wiele peelingów, musów, czy kremów do ciała zawierających kawę. Takie produkty nie dość, że wyróżniają się pięknym zapachem, to jeszcze posiadają właściwości antycellulitowe i przeciwstarzeniowe.

Jak widzimy, pozytywnych właściwości kawy jest naprawdę wiele. Miejmy jednak na uwadze, że napój ten może znacząco wpłynąć na nasz organizm, warto więc spożywać go w odpowiedniej ilości. Odpowiednia dawka kawy, jaka jest uznawana, to od 100 do 300 gramów dziennie. Jest to około 2 filiżanki kawy. Oczywiście, na niektóre osoby już jedna filiżanka podziała pobudzająco, inni będą potrzebowali znacznie większej ilości.

Negatywne skutki picia kawy 

Tak jak wszystko, picie kawy również posiada dwie strony. Mimo że jest ona źródłem cennych substancji i zapobiega rozwojowi wielu dolegliwości, nadmierne jej spożywanie też może wywrzeć na nas negatywny wpływ. Picie zbyt dużej ilości kawy oddziałuje niekorzystnie na nasz układ pokarmowy. Mogą występować wzdęcia, niestrawności czy bóle żołądka. W ostateczności może dojść do zakwaszenia organizmu. Aby tego uniknąć, powinniśmy ograniczyć spożywanie napojów z kofeiną i opcjonalnie wprowadzić dietę odkwaszającą.

Nadmierne spożywanie kawy może przełożyć się niezwykle negatywnie na nasze samopoczucie. Kofeina pobudza pracę serca, a spożycie zbyt dużej ilości może doprowadzić do przyspieszonej pracy serca, kołatania, uczucia niepokoju czy nawet ataku paniki. Osoby, które wypiły zbyt dużo kawy, będą nerwowe i rozdrażnione. Może to przełożyć również na bezsenność – obecna w organizmie kofeina skutecznie utrudni nam zaśnięcie i skuteczny wypoczynek.

Nawet jeśli jesteśmy fanami tego napoju lub potrzebujemy szybko się rozbudzić, nie przesadzajmy z ilością. Mimo że kofeina nie uzależnia, to po nadmiernym jej spożywaniu może być nam ciężko przeżyć dzień bez kilka filiżanek kawy. Nie warto narażać naszego zdrowia.

Co pić zamiast kawy? 

Jeśli zauważymy, że ostatnimi czasy kawa oddziałuje na nas negatywnie, warto choć na chwilę zastąpić ją innym napojem. W kawiarniach dostępnych jest wiele różnych opcji, które z pewnością nam zasmakują. Możemy na przykład sięgnąć po herbaty, które zaskoczą nas bogactwem smaków i rozgrzewającymi właściwościami. Popularnością cieszy się również efektowna matcha, którą możemy dostać zarówno w formie herbaty, jak i latte. Miejmy jednak na uwadze to, że matcha również zawiera w sobie kofeinę. Mimo tego uważana jest za zdrowszą opcję niż kawa.

Kto nie powinien pić kawy?

Nie dla wszystkich kawa będzie dobrą opcją. Niektóre osoby muszą całkowicie zrezygnować z jej picia, aby uniknąć negatywnych skutków. Odstawić kawę muszą kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a do tego ci, którzy zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego, takimi jak choroba wrzodowa żołądka czy choroba trzustki. Kofeina wpłynie niekorzystnie również na osoby z podwyższonym ciśnieniem, ponieważ sprawi, że nasze ciśnienie jeszcze bardziej wzrośnie. Dodatkowo ludzie, którzy cierpią na bezsenność, muszą na jakiś czas zrezygnować z tego napoju, bowiem kawa wpłynie na nich pobudzająco.

Nie ma wątpliwości, że miłośnicy kawy nie wyobrażają sobie zrezygnowania z tego napoju. Pamiętajmy jednak, by spożywać ją w umiarze, a wtedy na pewno nie będziemy musieli odmawiać sobie swoich ulubionych kawowych opcji. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, zrezygnujmy z picia kawy choć na jakiś czas.

Przeczytaj także: