W dzisiejszym świecie praca przy komputerze staje się coraz bardziej powszechna. Nie dość, że komputer towarzyszy nam w czasie wykonywania zawodowych obowiązków, to także nierzadko siadamy do niego w wolnej chwili, aby zapewnić sobie nieco rozrywki. Przy tak częstym korzystaniu z tego urządzenia dbanie o wzrok staje się więc szczególnie istotne. Długotrwałe patrzenie na monitor może bowiem doprowadzić do różnego rodzaju problemów ze wzrokiem, w tym do zmęczenia oczu, ich przesuszenia i problemów z koncentracją. W tym artykule podpowiadamy, jak zadbać o swój wzrok, pracując przed komputerem.

Regularne przerwy od pracy

Jak dbać o oczy w trakcie pracy przy komputerze? Przede wszystkim istotne jest przeprowadzanie częstych przerw. Zaleca się, aby na każdą godzinę pracy przed monitorem poświęcać 5 minut na przerwę, podczas której można spojrzeć w dal, skupiając wzrok na oddalonych obiektach. Istotne jest po prostu to, aby oderwać wzrok od komputera i nie sięgać w tym czasie np. po telefon. Te kilka minut rzeczywiście poświęć na przerwę dla Twoich oczu. Możesz też iść przewietrzyć się na balkon, przygotować kawę lub herbatę czy skorzystać z toalety.

Przeprowadzaj ćwiczenia dla oczu

W czasie przerwy od pracy warto również przeprowadzać specjalne ćwiczenia. Kilkuminutowa gimnastyka gałki ocznej pozwala rozładować napięcie, wzmocnić mięśnie oka i poprawić akomodację. W tym celu można wykonywać krążenia oczu, mruganie oraz patrzenie na punkty znajdujące się w różnych odległościach. Dobrym ćwiczeniem jest również zakrywanie zamkniętych oczu dłońmi na przemian, mając głowę zwróconą w kierunku świecącego słońca. Taki zestaw ćwiczeń pozwoli zrelaksować się Twoim oczom, jednocześnie dbając o ich kondycję oraz zdrowie.

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy

Praca przy komputerze - jak zadbać o swój wzrok?Nie bez znaczenia w czasie pracy przed komputerem pozostaje także ergonomia stanowiska. Aby zadbać jak najlepiej o swój wzrok, zdecydowanie warto wiedzieć, jak powinno być przystosowane miejsce pracy. Ergonomiczne stanowisko to przede wszystkim takie, w którym monitor znajduje się na wysokości naszego wzroku – dzięki temu unikamy zbędnego nachylania głowy. Dużą rolę odgrywa także to, jak daleko znajduje się on od naszych oczu. Zaleca się, aby monitor był umieszczony od 50 do 70 cm od oczu. Musi on również umożliwiać wygodne czytanie – najlepiej aby był on ustawiony w taki sposób, aby patrzeć na niego lekko w dół. Środek monitora powinien znajdować się poniżej 10 cm od linii oczu. W tym celu warto także dostosować krzesło i biurko. Nawet pozycja naszego ciała w trakcie pracy ma znaczenie dla zdrowia oczu.

Odpowiednie oświetlenie

Poruszając temat ergonomii pracy, warto także zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie. Ono również odgrywa kluczową rolę dla zdrowia oczu. W szczególności istotne jest tutaj oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy. Starajmy się unikać światła białego, a jak najwięcej korzystać z tego naturalnego i ciepłego. Z kolei pracując wieczorową porą czy nawet w nocy nie powinniśmy polegać jedynie na świetle, które emituje monitor. Jest to bardzo szkodliwe dla naszego wzroku, dlatego też zawsze zadbajmy o odpowiednie oświetlenie – wystarczy mała lampka obok komputera o ciepłym blasku.

Nabądź okulary ochronne

W celu ochrony swoich oczu przed szkodliwą emitowaniem światła niebieskiego pochodzącego z komputera warto również wyposażyć się w specjalne okulary. Na rynku można znaleźć wiele okularów ochronnych, które posiadają filtry minimalizujące negatywny wpływ ekranu na zdrowie oczu. Są one specjalnie przeznaczone dla osób, które dużo pracują przed komputerem. Jeśli jednak nosisz już okulary, warto upewnić się, że są równie odpowiednie do długotrwałego przesiadywania przed ekranem. Właściwie dobrane szkła lub soczewki powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną oraz filtr blokujący światło niebieskie. W ten sposób najlepiej zadbamy o swój wzrok.

Zadbaj o nawilżenie oczu

Praca przed komputerem sprawia, że znacznie rzadziej mrugamy, a oczy stają się zmęczone i przesuszone. Wtenczas możemy także zmagać się z uczuciem piasku pod powiekami. Z tego względu istotne znaczenie ma również ich regularne nawilżanie. Zawsze warto mieć pod ręką odpowiednie krople do oczu, które zapewniają natychmiastową ulgę i ukojenie. Dobry produkt nie powinien mieć jednak w składzie konserwantów, a za to choć jedną substancję nawilżającą. Należy także być świadomym, że krople do oczu to jedynie chwilowe rozwiązanie problemu suchości oczu, a nie pozbywanie się ich rzeczywistych przyczyn. Dlatego też warto łączyć ze sobą wszystkie wymienione techniki, aby lepiej zadbać o swój wzrok.

Odpowiednia dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta jest istotna nie tylko dla względów sylwetkowych, ale również dla kondycji naszych oczu. Warto zatem, aby zawierała ona witaminy A, B, C i E, a także minerały, takie jak cynk i kwasy omega 3 i 6. Są to substancje, które wspierają zdrowie naszych oczu. Znajdziemy je w takich produktach jak warzywa, owoce, w szczególności te cytrusowe, orzechy czy kakao. Poza spożywaniem odpowiednich artykułów spożywczych można także postawić na odpowiednią suplementację. Nie bez znaczenia pozostaje również zdrowy sen – w tym celu warto wyposażyć się w wygodne akcesoria sypialniane dopasowane do naszych potrzeb. Na stronie sleepmed.pl z pewnością znajdziesz dla siebie idealne produkty. Nie brakuje ich także w sklepach w Siemianowice Śląskie.

Praca przy komputerze może być wymagająca dla naszych oczu, ale z odpowiednimi praktykami możemy zadbać o ich zdrowie. Regularne przerwy, odpowiednie oświetlenie, ergonomiczne miejsce pracy, zdrowa dieta i, jeśli to konieczne, okulary ochronne – to wszystko składa się na kompleksowe podejście do ochrony wzroku podczas pracy przy komputerze. Pamiętajmy, że nasze oczy są cennym skarbem, którego warto dbać przez całe życie.

Przeczytaj także: Jaką poduszkę do spania wybrać?