Obecnie człowiek staje się coraz bardziej wygodnicki. Nic dziwnego – wielu z nas jest zmęczonych po pracy, a gotowanie staje się ostatnią czynnością, jaką chcielibyśmy robić. Zatem, czy warto jeść gotowe i pakowane potrawy? Jak się okazuje, nie zawsze są one najzdrowszym rozwiązaniem, dlatego warto nauczyć się gotować! A dlaczego?

Na czym polega gotowanie?

Gotowanie może mieć dwa znaczenia. Jedno z nich odnosi się do najpopularniejszej obróbki termicznej, które znajduje zastosowanie przy przetwarzaniu warzyw i owoców, a także mięsa, ryb czy jaj. Polega przede wszystkim na poddaniu żywności działaniu gorącej wody lub pary o temperaturze ok 100°C. Wówczas powstają lekkostrawne dania. Jednak gotowanie to również ogólne pojęcie określające szereg czynności w kuchni, które pozwalają na przygotowanie potrawy przy pomocy danych produktów i kierując się przepisem. Efektem naszej pracy jest smaczny posiłek, który może stanowić śniadanie, obiad czy kolację, a także nadawać się na każde wydarzenie towarzyskie. Mimo intensywnego trybu życia, wielu z nas chętnie spędza czas w kuchni. Wynika to z faktu, iż czynność ta zarówno pomaga nam się zrelaksować, jak i jest praktyczna.

W jaki sposób gotowanie odpręża?

Gotowanie jako sposób na relaks - połączenie przyjemnego z pożytecznym?Najczęściej z odpoczynkiem kojarzy nam się wygodne łóżko, które jest wyposażone w takie akcesoria, jak materac, poduszka czy kołdra syntetyczna. Jednak czy wiemy, że również gotowanie może pomóc nam w znaczący sposób zredukować poziom stresu? Skomponowanie dobrze wyglądającego posiłku, odważanie składników lub po prostu patrzenie, jak własnoręcznie przyrządzić pyszną potrawę korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka. Jak się okazuje, wiele osób mówi o tym, że gotowanie:

  • pozwala całkowicie się odprężyć,

  • umożliwia odciążenie umysłu od problemów,

  • pozwala na zdystansowanie się do pewnych rzeczy.

Gotowanie w praktyce – dlaczego warto?

Gotowanie relaksuje – to fakt. Wystarczy tylko lubić to i czerpać przyjemność z przebywania w kuchni. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że ma to również praktyczne aspekty? Warto gotować z uwagi na fakt, iż:

  • jest to oszczędność – taniej kupić składniki niż gotową potrawę w restauracji,

  • wiadomo, z czego przygotowana jest dana potrawa, co jest ważne na diecie,

  • możemy odkryć nowe smaki i przepisy,

  • jesteśmy w stanie uwolnić swoją kreatywność,

  • możemy przygotować to, na co mamy ochotę w danym momencie,

  • zdobywamy przydatną w życiu codziennym umiejętność.

W dzisiejszych czasach coraz częściej zastępujemy domowe posiłki specjalnie przygotowanym cateringiem lub gotowymi posiłkami. Mogą mieć one różny wpływ na zdrowie – w zależności od sposobu przygotowania. Warto jednak nie zapominać o tym, jak wiele radości może sprawić nam gotowanie, zarówno samemu, jak i z rodziną.

Przeczytaj także: