Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka to jedno z kluczowych zadań rodziców, które pozwoli zapewnić swoim pociechom optymalny sen i prawidłowy rozwój. Materac pełni kilka bardzo ważnych funkcji w codziennym życiu malucha, dlatego tak istotne jest, aby zadbać o ten element wyposażenia dziecięcego pokoju. Jednakże, w obecnych czasach na materacowym rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych modeli, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Dlatego też cały proces wyboru tego jednego idealnego materaca może być trudny, wymagający i długi. W poniższym artykule dowiesz się, jaki powinien być, a jakie nie powinien być materac dla dziecka. Jakie cechy obowiązkowo musi posiadać? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie czytaj dalej!

Jaki powinien być materac dla dziecka?

Jaki powinien być, a jaki nie powinien być materac dla dziecka?Optymalny materac dla dziecka powinien być przede wszystkim doskonale dopasowany do jego indywidualnych potrzeb i preferencji oraz zapewniać odpowiednie wsparcie całego ciała, a zwłaszcza kręgosłupa oraz komfort podczas snu. Poniżej przeczytasz o kilku cechach, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, kupując swojemu dziecku nowy materac!

  • Wielkość – wielkość materaca jest uzależniona przede wszystkim od wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Istotna jest także wielkość pokoju malucha, który może pozwolić lub nie na zakup większego materaca. Jeśli chodzi o długość, to materac koniecznie musi być dopasowany do wzrostu dziecka. Maluch powinien swobodnie się na nim wyprostować, niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpi. Standardowa długość materaca dla dziecka wynosi zazwyczaj od 140 do 200 centymetrów, ale może się oczywiście różnić w zależności od potrzeb. Szerokość materaca dla dzieci powinna zapewniać odpowiednią ilość miejsca do spania. Dla pojedynczego łóżka optymalna szerokość materaca powinna wynosić od 80 do 100 centymetrów, ale oczywiście może być ona większa w przypadku maluchów, które potrzebują więcej miejsca do odpowiedniego zrelaksowania się. Jeśli chodzi o grubość materaca, to koniecznie musi być ona dopasowana do potrzeb dziecka, ale także do ramy łóżka, aby doskonale do niej pasować.
  • Twardość – materace marki SleepMed mają cztery różne twardości i są one oznaczone następującymi symbolami: H1, H2, H3 oraz H4 od najbardziej miękkich, po średnio twarde, twarde oraz bardzo twarde. Materac dla dziecka powinien być średnio twardy, czyli oznaczenie H2. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ twardość dopasowujemy przede wszystkim do wagi dziecka, więc jeśli maluch waży mniej, to należy wybrać materac z oznaczeniem H1, który jest bardzo miękki. Bardzo ważne jest to, aby materac zapewniał odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa dziecka, pomagając w utrzymaniu jego naturalnej krzywizny i zapobiegając bólom pleców oraz innym problemom zdrowotnym. Niektóre dzieci mogą preferować bardziej miękkie materace, podczas gdy inne mogą lepiej wysypiać się na nieco twardszych materacach. Dlatego też warto przy wyborze idealnego modelu wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby dziecka, aby znaleźć odpowiednią twardość materaca. Pamiętaj również o tym, że jeśli Twoje dziecko choruje na coś związanego z jego układem kostnym, np. skoliozę, to powinieneś skonsultować się z lekarzem specjalistą, czyli pediatrą lub ortopedą dziecięcym, aby uzyskać zalecenia dotyczące odpowiedniej twardości materaca.
  • Materiał – materace wykonywane są z różnych materiałów, a najczęściej są to różnego rodzaju pianki oraz sprężyny. Modele wypełnione są zazwyczaj samymi piankami lub piankami z dodatkiem sprężyn. Te pierwsze, czyli materaca piankowe są doskonałą propozycją dla dzieci młodszych, których układ kostny nadal się rozwija. Kiedy dziecko jest już starsze, to śmiało możemy zakupić mu materac wypełniony zarówno piankami, jak i sprężynami.
  • Higieniczność – materac dla dziecka koniecznie musi być łatwy do czyszczenia, ponieważ maluchy mają skłonność do robienia wszystkiego w łóżku, np. jedzenia, picia czy zabawy różnymi rzeczami, które mogą coś pobrudzić. Bardzo istotne jest to, aby materac był otulony świetnej jakości pokrowcem, który zapewni dodatkową wygodę, ale także zabezpieczy materac przez różnymi plamami i innymi zabrudzeniami.
  • Antyalergiczność – materac dla malucha powinien być wykonany z materiałów antyalergicznych, które zminimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u dziecka. Niektóre materace posiadają również specjalne pokrowce zapobiegające gromadzeniu się roztoczy i alergenów. Pamiętaj, że dziecko może dostać alergii w każdym wieku, więc należy bardzo zadbać o ten aspekt jego życia.

Pamiętaj koniecznie o tym, że wybór odpowiedniego materaca dla Twojego dziecka może zagwarantować mu optymalny rozwój, na czym zależy każdemu rodzicowi. Poświęć nieco więcej czasu i uwagi na poszukiwania oraz porozmawiaj ze swoją pociechą o tym, jaki materac chciałoby mieć w swoim pokoju.

Jaki nie powinien być materac dla dziecka?

Oczywiście istnieje kilka cech, których należy unikać przy wyborze tego jednego idealnego materaca dla swojego dziecka, aby zapewnić mu zdrowy sen i właściwe wsparcie dla rozwoju. Po pierwsze zbyt miękki materac może prowadzić do nieprawidłowej postawy ciała dziecka i skrzywienia kręgosłupa, co może powodować bóle pleców i inne problemy zdrowotne. Z kolei zbyt twardy materac może być niewygodny dla dziecka, prowadząc do trudności w zaśnięciu i zaburzeń snu, a także może nie zapewniać odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa, co jest bardzo istotne. Materac powinien być dobrze wentylowany, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, pleśni i grzybów, które mogą prowadzić do alergii i problemów z oddychaniem. Koniecznie nie może być także zbyt mały ani zbyt duży, zabierając całą dostępną przestrzeń w sypialni.

Poznaj materac marki SleepMed, który doskonale sprawdzi się w pokoju Twojego dziecka!

Naszym zdaniem materac SleepMed Premium Plus, czyli produkt piankowy jest doskonałą propozycją podłoża do spania dla Twojego dziecka. Jest on wykonany z dwóch warstw wysokoelastycznej pianki VPPHR z technologią Airforce, która zapewnia świetną cyrkulację powietrza wewnątrz produktu. Dodatkowo w tym materacu znaleźć można odpinany top Termo wyprodukowany z warstwy profilowanej pianki termoelastycznej Celsius-Waterlily oraz innej pianki. Takie połączenie sprawia, że powierzchnia materaca doskonale dopasuje się do sylwetki dziecka za pomocą ciepła jego ciała, sprawiając, że będzie mu niezwykle wygodnie.

Teraz z całą pewnością wiesz, jaki powinien być, a jaki nie powinien być materac dla Twojego dziecka. Przy wyborze odpowiedniego modelu kieruj się naszymi wskazówkami, a z całą pewnością kupisz odpowiedni model. Nie czekaj i już dziś odmień jakość snu swojego malucha!

wyrób medycznySleepMed Premium Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego(mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.