W dzisiejszych czasach zdecydowanie dominuje siedzący tryb życia. Jest on związany zarówno z nauką u dzieci, jak i pracą biurową u dorosłych. Warto jednak zaznaczyć, że w życiu wielu z nas w mniejszym bądź większym stopniu znajduje się również sport. Mogą to być regularne treningi, jazda na rowerze, jazda konna czy pływanie. Warto również wiedzieć, w jaki sposób sen oddziałuje na aktywność fizyczną i na odwrót? 

Dlaczego warto uprawiać sport? 

“W zdrowym ciele zdrowy duch” – przysłowie, które dość powszechnie używane jest w naszym społeczeństwie. Niesie ono za sobą ważny przekaz, gdyż często zapominamy o tym, jak ważna jest regularna, nawet najmniejsza aktywność fizyczna. Istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać sport, w tym osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Nie można jednak zapominać, że zmniejsza ryzyko nawet u lub wystąpienia wielu chorób, wzmacnia organizm – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Codzienna dawka aktywności fizycznej to zastrzyk endorfin, wiążący się z o wiele lepszym samopoczuciem. Warto również zaznaczyć, że uprawianie sportu korzystnie wpływa na zdrowy sen.

Zdrowy sen – jak o niego zadbać? 

Zdrowy sen a sportZdrowy sen to nic innego jak wypoczynek charakteryzujący się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni sił. Jednak, aby móc cieszyć się zdrowym snem, warto już dziś o niego właściwie zadbać. Pomóc w tym może higiena snu, czyli zbiór zasad, norm oraz postępowań, które mają na celu poprawę jego parametrów. Uwzględnia się tutaj:

  • spożywanie lekkostrawnej kolacji,
  • unikanie kawy, alkoholu i papierosów w godzinach wieczornych,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • zadbanie o komfortowe i wygodne łóżko.

Osiągnięcia sportowe a sen

Osiągnięcia sportowe – mniejsze lub większe, wiążą się z regularną aktywnością fizyczną. Jest to tzw. zdrowe zmęczenie, które gwarantuje dotlenieni organizmu. Z tego powodu po wysiłku wykonanym w ciągu dnia łatwiej nam zasnąć. Co więcej, sam wypoczynek charakteryzują się wyższą jakością i głębokością. Jednak relacja ta jest obustronna! Jak się okazuje, zdrowy sen odpowiada za właściwą regenerację mięśni, w tym samym zapobiegając wielu kontuzją. Z uwagi na to warto już dziś w odpowiedni sposób skomponować łóżko. Jedno najważniejszym elementem jest materac do spania, który odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, aby dopasować go do osobistych potrzeb i preferencji, gdyż na rynku znajdziemy wiele modeli.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasze życie ma sen. Pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, zapewnia energię oraz właściwą regenerację mięśni. Zatem nie czekajmy i już dziś zainwestujmy w dobre i wygodne łóżko oraz materac!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: